Jak postępować przy wzmożonym napięciu mięśniowym u niemowlęcia?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć coś o wzmożonym napięciu mięśniowym u niemowlaka?? Co z tym robić?? Jak ćwiczyć?? Jakie mogą być skutki , jeśli nic by się z tym nie robiło?? Czy może przejść samoczynnie po jakimś czasie?? Mój syn ma ponad 3 miesiące i ma bardzo często zaciśnięte pięści i przewraca się na jeden bok. Czy to może być to?? Proszę o odpowiedz
MĘŻCZYZNA, 34 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Objawem wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlęcia może być m.in. zaciskanie pięści, nadmiernie napięte mięśnie, trudności w ich rozluźnieniu, przewracanie się na jeden bok, trudności w wyprostowaniu ramion i nóg.

Podłoże tego zjawiska może być różne, zaczynając od samej genetyki, przebiegu porodu, urazów czy problemów neurologicznych. Jeśli podejrzewa Pan to schorzenie u swojego dziecka, warto byłoby zgłosić się do pediatry oraz fizjoterapeuty, którzy wskażą odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia, zależnie od występującego problemu.

Wzmożone napięcie mięśniowe może niestety prowadzić do opóźnienia w rozwoju, powstania trudności w nauce chodzenia i innych umiejętnościach motorycznych, czy też kształtowania nieprawidłowej sylwetki. Z taką przypadłością należy zdecydowanie walczyć i nie czekać aż minie samoistnie, aby nie narażać dziecko na późniejsze trudności.

Zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlęcia za pomocą poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe

https://parenting.pl/napiecie-miesniowe-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.