Czy opóźnienie ogólne związane z napięciem mięśniowym?

Czy to autyzm? Mój roczny syn jest z natury pogodnym dzieckiem, cieszy się do swoich bliskich jak i obcych osób (lecz nie wszystkich). Od niedawna mówi ma-ma, dotychczas było tylko ba-ba, czasem mówi po swojemu, wypowiada podejrzewam że nieświadomie sylaby, poza tym nadal gaworzy. Nie wskazuje palcem, mam wrażenie że nie rozumie komunikatów jakie mu przekazuje. Ma wzmozone napiecie miesniowe, wykryte późno ponieważ powiedziano nam o tym gdy miał 10 miesiecy. Czy to autyzm? Czy opóźnienie ogólne związane z napięciem miesniowym? Jesteśmy pod opieką neurologa i rehabilitujemy się lecz już mam milion myśli w glowie..

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Niestety na podstawie listu nie da się tego
powiedzieć. Do tego trzeba dokładnego wywiadu oraz obserwacji dziecka, a także oceny rożny specjalistów. Jeśli już jesteście pod opieką neurologa to proszę zapytać lekarza czy widzi niepokojące objawy, które wskazywałyby na zaburzenia ze spektrum autyzmu.Proponuję udać się też na konsultację u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna. eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac