Witam,
z uwagi na to, że kości niemowlęcia są stosunkowo miękkie, a szwy czaszkowe elastyczne (co pomoga dziecku przedostać się przez kanał rodny), często dochodzi do zniekształceń kształtu głowy. Plagiocefalia, czyli spłaszczenie jednej części główki, w tym wypadku tylnej, ma związek z układaniem noworodka/niemowlęcia na plecach, na płaskim podłożu, co jest podstawową profilaktyką przeciwdziałającą wystąpieniu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Często tego typu deformacje ustępują z biegiem czasu same, co ma związek ze wzmożoną ruchliwością i zmianą pozycji ciała coraz starszego dziecka. Więcej o główce małego dziecka w naszym artykule: http://parenting.pl/portal/glowka-niemowlaka.
Przede wszystkim warto sprawdzić napięcie mięśniowe u niemowlęcia – przy wzmożonym problem plagiocefalii może się pogłębiać, więc sugeruję konsultacje u fizjoterapeuty. Dodatkowo proszę układać syna na brzuszku – najczęściej jak to jest możliwe, gdyż ta pozycja jest jednym z najważniejszych ćwiczeń wspierających rozwój dziecka na tym etapie życia. Oczywiście początkowo będzie to duży dyskomfort dla niemowlęcia, co – tak jak w przypadku Pani syna – manifestuje ono płaczem. Nie należy się zrażać ani poddawać, a jedynie skrócić czas leżenia na brzuchu, ale w zamian układać dziecko w ten sposób częściej. Być może z biegiem dni, czas spędzony jednorazowo w tej pozycji będzie się wydłużał. Tutaj sugestia naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plaska-glowa-5-miesiecznego-dziecka.
Proszę również układać dziecko na boku – dobrą metodą jest przywieszanie zabawek raz do jednego boku łóżeczka, potem do drugiego, by dziecko się do nich odwracało oraz dbać o to, by niemowlę spędzało jak najmniej czasu w foteliku samochodowym, huśtawkach i innych tego typu bujakach dla niemowląt, bo mogą one powodować duży nacisk na kości czaszki. Może Pani również zakupić specjalną poduszkę, materac lub kask/opaskę, które mają na celu niwelowanie tego typu wad.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego 3-letnie dziecko ma spłaszczoną głowę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Metoda klina podkładanego po materac w profilaktyce wady zgryzu u niemowląt – odpowiada Lek. Leszek Ujma
- Co zrobić ze spłaszczeniem główki dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy u dziecka 6-miesięcznego płaska główka ma szansę się wyrównać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Spłaszczenie główki u 3-miesięcznego dziecka – odpowiada Marta Osińska-Białczyk
- Nauka przewracania z pleców na bok u niemowlęcia – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Asymetryczny kształt główki wynikający z ułożenia płodu u półrocznego dziecka – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co zrobić w przypadku tendencji do układania główki na jedną stronę u 4-miesięcznego dziecka? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Spłaszczenie główki u 2,5-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Spłaszczenie głowy u 7-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska