Jak skorygować wygląd główki niemowlęcia?

Dzień dobry, syn ma dokładnie 13 tygodni, ma płaską główkę z tylu. Niezależnie na którym boku go ułożę zawsze przekręca się na plecy, nawet jak podkładam zwinięte w walki pieluszki lub ręczniki. Karmiony jest mlekiem w proszku i dodatkowo dostaje witaminę D. Staram się go układać na brzuszku kilka razy w ciągu dnia, ale zdecydowanie nie jest to jego pozycja i bardzo szybo płacze. Czy jest coś jeszcze co mogę zrobić aby nie miał płaskiej główki? Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na to, że kości niemowlęcia są stosunkowo miękkie, a szwy czaszkowe elastyczne (co pomoga dziecku przedostać się przez kanał rodny), często dochodzi do zniekształceń kształtu głowy. Plagiocefalia, czyli spłaszczenie jednej części główki, w tym wypadku tylnej, ma związek z układaniem noworodka/niemowlęcia na plecach, na płaskim podłożu, co jest podstawową profilaktyką przeciwdziałającą wystąpieniu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Często tego typu deformacje ustępują z biegiem czasu same, co ma związek ze wzmożoną ruchliwością i zmianą pozycji ciała coraz starszego dziecka. Więcej o główce małego dziecka w naszym artykule: http://parenting.pl/portal/glowka-niemowlaka.

Przede wszystkim warto sprawdzić napięcie mięśniowe u niemowlęcia – przy wzmożonym problem plagiocefalii może się pogłębiać, więc sugeruję konsultacje u fizjoterapeuty. Dodatkowo proszę układać syna na brzuszku – najczęściej jak to jest możliwe, gdyż ta pozycja jest jednym z najważniejszych ćwiczeń wspierających rozwój dziecka na tym etapie życia. Oczywiście początkowo będzie to duży dyskomfort dla niemowlęcia, co – tak jak w przypadku Pani syna – manifestuje ono płaczem. Nie należy się zrażać ani poddawać, a jedynie skrócić czas leżenia na brzuchu, ale w zamian układać dziecko w ten sposób częściej. Być może z biegiem dni, czas spędzony jednorazowo w tej pozycji będzie się wydłużał. Tutaj sugestia naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plaska-glowa-5-miesiecznego-dziecka.

Proszę również układać dziecko na boku – dobrą metodą jest przywieszanie zabawek raz do jednego boku łóżeczka, potem do drugiego, by dziecko się do nich odwracało oraz dbać o to, by niemowlę spędzało jak najmniej czasu w foteliku samochodowym, huśtawkach i innych tego typu bujakach dla niemowląt, bo mogą one powodować duży nacisk na kości czaszki. Może Pani również zakupić specjalną poduszkę, materac lub kask/opaskę, które mają na celu niwelowanie tego typu wad.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.