Co oznacza to wgniecenie w główce dziecka?

Mam córkę ma 2 miesiace zdrowa silna dziewczynka spi w różnych pozycjach na lewym prawym boku i na pleckach. Codziennie jest kładziona też na brzuszku żeby ćwiczyć mięśnie szyi. Faktycznie duzo spi. 2 tyg temu bylam u pediatry powiedzial że wszystko jest w porządku,ale od kilku dni zauważyłam wgniecenie z tyłu główki(od czubka glowy około 10 cm w dół) czy to może być od lezenia na pleckach? Kupilam dla niej specjalna poduszkę z dziura gdzie jej głową lezy prosto a wgniecenie dopasowywuje się w dziurkę i myślę ze się naprostuje. Dodam że mój córką urodziła się przez cesarke i ważyła 3.8 duza dziewczynka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

główka u niemowlaka jest bardzo miękka, nietrudno więc o zniekształcenia. Najczęściej są one wynikiem przyjmowania przez dziecko jednej pozycji. Niemowlę, które zbyt często leży na plecach lub preferuje tylko jedną stronę, obciąża dany bok lub potylicę, wskutek czego dochodzi do spłaszczenia główki, określanego mianem plagiocefalii.

Deformacja ta to bardzo częsty problem, który można skorygować między innymi poprzez ćwiczenia oraz stosowanie poduszki ortopedycznej, o której Pani wspomina. Czasem konieczna jest również rehabilitacja.

W pierwszej kolejności może Pani udać się do pediatry, który oceni zniekształcenie i w razie potrzeby wyśle do specjalisty – fizjoterapeuty, ortopedy lub neurologa.

Przydatne mogą okazać się porady naszych ekspertów udzielone pod podobnymi pytaniami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowki-u-3-miesiecznego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowy-u-3-miesiecznego-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowki-u-2-5-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.