Czy u dziecka 6-miesięcznego płaska główka ma szansę się wyrównać?

Czy u dziecka 6mcy plaska glowka ma szanse sie wyrownac?wrocic do normalnosci?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

spłaszczenie czaszki dotyczy nawet ok. 20% niemowląt i związane jest z faktem, iż kości czaszki dziecka są wyjątkowo miękkie. Spłaszczenie części potylicznej często ma związek z układaniem dziecka na plecach w celu zapobieżenia syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Więcej informacji pod tym adresem: https://parenting.pl/glowka-niemowlaka.

Ponieważ najczęściej plagiocefalia podyktowana jest fizjologią, to powinna ustąpić przy zwiększeniu częstotliwości układania dziecka na brzuchu lub na boku podczas spania. Dodatkowo warto aktywizować dziecko tak, by w łóżeczku nie preferowało jednej pozycji czy strony – należy zmieniać ułożenie dziecka oraz zabawek otaczających niemowlę podczas odpoczynku. Tutaj rada naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowki-u-2-5-miesiecznego-dziecka.

Warto również zwrócić uwagę, czy niemowlę nie spędza zbyt wiele czasu w foteliku samochodowym lub bujaku – niestety są to sprzęty przeznaczone do sporadycznego stosowania, o czym wielu rodziców nie wie. Natomiast w niektórych sytuacjach spłaszczenie główki świadczy o pewnych nieprawidłowościach – np. związanych z napięciem mięśniowym. Dlatego też zanim podejmie Pani jakiekolwiek kroki, warto skonsultować się z lekarzem i/lub fizjoterapeutą, który oceni stan dziecka oraz ewentualnie wskaże metody przeciwdziałania deformacjom czaszki. Proszę również zapoznać się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-ksztaltu-glowki-u-dwuletniego-dziecka-z-brachycefalia-ulozeniowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.