Dlaczego 3-letnie dziecko ma spłaszczoną głowę?

Płaska główka u 3 latka ? Chodzi o to że jeden bok jest bardziej płaski .. czy szkodzi to w jakiś sposób mojemu dziecku czy tylko będzie to nie ładnie wyglądać ..i oczywiście czy da się coś z tym zrobić ..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dziecko rodzi się z miękką czaszką, której budowa pozwala niemowlęciu na przeciśnięcie się przez kanał rodny bez szwanku. Jednak specyfika czaszki małego dziecka sprawia, że może ona się odkształcać wskutek różnych czynników. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/glowka-niemowlaka.

Najczęściej spłaszczenie główki odnotowują rodzice po pierwszych kilku miesiącach życia dziecka. Wynikać to może np. z długotrwałego układania niemowlęcia na plecach (i tylko na plecach) czy na jednym z boków. Czasami defekt ten spowodowany jest zbyt częstym przewożenie dziecka w foteliku samochodowym czy wkładaniem niemowlęcia do bujaka/leżaka. Najczęściej jednak spłaszczenie ustępuje – niekiedy z pomocą specjalnych poduszek albo materaca ortopedycznego lub dzięki ćwiczeniom z fizjoterapeutą.

Plagiocefalia, czyli skośnogłowie, to najczęściej występujący typ spłaszczenia u niemowląt. W przypadku Pani syna warto byłoby zdiagnozować tę przypadłość np. u fizjoterapeuty. Im wcześniej rozpoczyna się terapię korygowania tego defektu, tym lepiej. U niemowląt czaszka przyrasta w bardzo szybkim tempie (w pierwszych 3 miesiącach nawet o 2 cm na miesiąc), stąd skorygowanie kształtu czaszki nie jest trudne. Jednak u trzylatka ten proces zakończył się, więc niewykluczone, że niektóre zmiany będą nieodwracalne.

Być może odpowiedzi naszych ekspertów okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plaska-glowka-u-2-letniego-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skorygowac-wyglad-glowki-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.