Jak uczyć dziecko leżenia na brzuchu?

Dzień dobry. Mam synka który niedługo kończy 10tygodni,nie znosi leżeć na brzuchu i dźwigać głowy której jeszcze stabilnie nie trzyma,jak rozwiązać leżenie na brzuszku,tak żeby nie było histerii,a mały zaczął dźwigać głowe w górę ,jedyne leżenie na brzuszku to na mnie ale też nie zawsze wychodzi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dzieci zazwyczaj nie lubią leżenia na brzuchu w sytuacji, gdy wiąże się to z wysiłkiem podnoszenia do góry głowy i utrzymywaniem balansu ciała. Jeżeli dodatkowo towarzyszą temu dolegliwości związane z uciskiem brzuszka – np. nasila się ulewanie lub ból żołądka, to jest to naturalne, że dziecko będzie wybierało pozycję dogodną dla niego, która nie przysparza bólu.

Nie należy się zrażać – początkowo wystarczy kłaść dziecko na minutę lub dwie – tyle, ile wytrzyma maluch bez płaczu. Takie próby można podejmować nawet do kilkunastu razy dziennie, stopniowo wydłużając czas spędzony na brzuchu. Można przy tym zachęcać dziecko, układając aktywizujące zabawki w niewielkiej odległości od głowy dziecka, tak by niemowlę musiało ją unieść, aby przedmiot zobaczyć. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na pytanie o leżenie niemowlęcia na brzuchu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lezenie-na-brzuszku-niemowle-6-miesieczne.

Dodatkowo proszę pamiętać, by podłoże nie było zbyt miękkie i by nie zmuszać dziecka do leżenia na brzuszku bezpośrednio po karmieniu. Niekiedy pomocna jest wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, który oceni rozwój niemowlęcia oraz wskaże, jak prawidłowo wspierać niemowlę poprzez np. odpowiednie ćwiczenia.

Być może zainteresuje Panią również nasz artykuł na temat rozwoju niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlecia oraz ten: https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-rok-zycia-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.