Dlaczego niemowlęciu drgają nóżki?

Witam. U 1.5 miesięcznego dziecka zauważyłam drżenie nóżek jak płacze jak ja myje czy przewijam. Nie długo mam szczepienia czy warto je przełożyć i najpierw udać się do neurologa czy można spokojnie zaszczepić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj mimowolne drżenia kończyn u niemowlęcia są oznaką niedojrzałości układu nerwowego. W przypadku Pani dziecka za tą tezą przemawia fakt, że drżenie rączek i nóżek pojawia się w momencie doświadczania przez niemowlę intensywnych emocji. Jest to stan fizjologiczny, który powinien minąć wraz z upływem czasu – najpóźniej do ukończenia 6. miesiąca życia dziecka. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych lekarzy – ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-rak-i-nog-u-4-tygodniowego-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-raczek-i-ciala-u-5-5-miesiecznego-dziecka.

Ponieważ jednak nie sposób na podstawie Pani opisu odróżnić drżenia (fizjologicznego) od drgawek (patologicznych), to sugeruję, by porozmawiała Pani o swoich obawach z pediatrą – jeszcze przed szczepieniem. Pediatra po zapoznaniu się z opisem dolegliwości oraz po badaniu fizykalnym niemowlęcia zadecyduje o ewentualnej wizycie u neurologa. Może też zlecić badania krwi w kierunku hiponatremii, hipoglikemii czy hipokalcemii. Niekiedy drżenia tego typu pojawiają się przy zaburzeniach elektrolitowych i tylko badania z krwi są w stanie to potwierdzić.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.