Dlaczego niemowlę ma drżenia nóg?

Jestem mamą wczesniaka z 31 tyg. Od urodzenia występowały drzenia nóżek. Z czasem częstotliwości się zmniejszyła ale nadal są. Usg główki wyszło ok. Co może być przyczyną tych drzen?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli drżenia ciała dziecka obejmują tylko rękę lub nogę, pojawiają się samoistnie i ustają po niedługim czasie, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw – tak manifestuje się niedojrzałość układu nerwowego niemowlęcia, która jest tym większa, im wcześniej narodzi się dziecko. Tutaj odpowiedź naszego eksperta – neurologa na podobne pytanie, być może Panią uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-rak-i-nog-u-4-tygodniowego-dziecka.

Takie drżenia powinny ustąpić około 3. miesiąca życia, a w przypadku Pani dziecka dobrym sygnałem jest zmniejszająca się częstotliwość występowania drżeń. Dodatkowo potwierdza to przezciemiączkowe USG, więc sądzę, że nie ma powodu do obaw.

Warto na wszelki wypadek zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się inne, niepokojące dolegliwości, np. wymioty, zażółcenie białek oczu, obejmowanie drżeniem całego ciała itd. Jeżeli niczego takiego Pani nie zaobserwowała, a dziecko jest pod stałą opieką pediatry, to proszę zachować spokój oraz cierpliwość. Jeżeli czuje Pani taką potrzebę, to można również skonsultować się z neurologiem.

Być może zainteresuje Panią również nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-wczesniaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.