Dlaczego niemowlę nie śpi spokojnie w nocy?

Witam,mam 7 miesięczną córeczkę,która od jakiegoś miesiąca śpi w nocy bardzo nie spokojnie nie wiem czym to jest spowodowane,zaczynało się od 2 pobudek po smoczka i zaraz grzecznie zasypiała spowrotem teraz już budzi się co godzinę czasem nawet co 40 min i muszę wyciągnąć ją z kołyski bo inaczej się nie uspokoi nie zaśnie spowrotem.ma dwa ząbki dolne już się przebiły wiec nie wiem czy to może być powod,czasem jak się budziła w nocy puszczała bączki myślałam ze to tez może być powód a teraz to już nie mam pojęcia gdzie tu problem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być wiele przyczyn niespokojnego snu niemowlęcia – niejednokrotnie powody te nakładają się na siebie, np. szczególnie dotkliwe ząbkowanie dziecka z przebodźcowaniem w ciągu dnia lub kolki i inne dolegliwości brzuszkowe z rozwijającą się infekcją o charakterze wirusowym. Nie sposób także nie wspomnieć o skokach rozwojowych pojawiających się na przestrzeni pierwszych dwóch lat życia dziecka, którym towarzyszą regresy snu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tę kwestię omawia nasz artykuł: https://parenting.pl/skoki-rozwojowe.

Jeżeli jednak dziecko rozwija się prawidłowo, w ciągu dnia nie wykazuje oznak niepokoju czy złego samopoczucia, ma apetyt i jest pogodne, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, a stan ten z biegiem czasu minie. Proszę pamiętać, że dziecko wraz ze skończeniem 6. miesiąca życia zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, uczy się poznawać nowy świat i ma ku temu coraz więcej narzędzi. Dodatkowo rozpoczyna przygodę z poznawaniem nowych smaków, co jest fascynujące, ale niekiedy zbyt obciążające dla niedojrzałego układu trawiennego. Te wszystkie drobiazgi mogą składać się na niespokojny, przerywany sen nocny. O rozwoju niemowlęcia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka-7-miesiac.

Dodatkowo dzieci mają zupełnie inną fizjologię snu niż dorośli – u których w nocy dominuje faza snu głębokiego NREM, w przeciwieństwie do dzieci. U niemowląt dominującą jest faza REM, czyli płytki sen, który mogą zakłócić różnorakie bodźce (nawet zapachowe!). Być może więc warto zadbać o spokojny, unormowany i powtarzalny rytm dnia dziecka, a także lekkostrawną kolację. Do tego spoczynek w chłodnej, zaciemnionej i wyciszonej sypialni. To powinno przynieść rezultaty. Tutaj więcej cennych wskazówek: https://parenting.pl/jak-nauczyc-dziecko-przesypiania-calej-nocy.

Być może także ten artykuł Pani pomoże: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.