Czy to normalne, że dziecko podczas snu ciągle się wierci?

Moje dziecko (14 miesięcy) w nocy kiedy śpi strasznie się wierci, siada i nagle opada bezwładnie, turla się po łóżku w czasie snu, czasami przez to spada z łóżka.. musi ze mną spać, bo w łóżeczku ciągle aie uderzała w głowę i budziła. Dodam, że nie budzi się co chwile tylko kiedy chce się napić lub kiedy się uderzy w ścianę/wypadnie jej smoczek. Już nie wiem od czego to może zależeć i czy to normalne. Proszę o pomoc :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niespokojny sen niemowląt i dzieci nie jest zazwyczaj niczym dziwnym ani niepokojącym. Choć wielu rodziców obawia się, to w rzeczywistości u dzieci podczas snu dominuje faza REM, która charakteryzuje się płytkim, czujnym snem. Z kolei u dorosłych dominującą jest faza NREM, odpowiedzialna za głęboki sen. Właśnie dlatego dorośli zazwyczaj nie wiercą się w łóżku, nie budzą zbyt często i oczywiście nie spadają z niego.

Jeżeli poza tym nic nie budzi obaw o zaburzenia prawidłowego rozwoju, a dziecko jest pogodne, ma apetyt i nie przejawia niepokojących zachowań, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Oczywiście warto skonsultować się z pediatrą, który najlepiej zna dziecko, oraz poinformować go o niespokojnym śnie malucha. Jeżeli lekarza uzna to za stosowne, może Panią skierować do neurologa dziecięcego.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.