Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

C mogłabym zmienić leki na inne pigułki przy tej dolegliwości?

Witam serdecznie, Jestem w trakcie 3 opakowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin Mini. Wszystko jest ok. Przede wszystkim, w związku z podejrzeniem endometriozy, dzięki pigułkom nie cierpię na "kobiecy ból". Jednak od miesiąca dokuczają mi bóle łydek. Łydki nie są opuchnięte, obrzmiałe, gorące. Tylko ten ból, dokuczliwy, napadowy. Najpierw zaczęło się od mrowienia, typowego zespołu niespokojnych nóg :) wieczorami i nocą. Teraz jest ból. Nieraz aż kość czuję. Nie miałam tak nigdy. Zaczynam łączyć to z pigulkami. Czy jest to możliwe? Czy mogłabym zmienić leki na inne pigułki przy tej dolegliwości? Dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 42 LAT 8 miesięcy temu

Czym jest endometrioza?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jednym z głównych powikłań i zarazem zagrożeń ze strony antykoncepcji hormonalnej jest widmo chorób związanych z zapaleniem żył, czyli zakrzepicy. Dolegliwości sugerujące chorobę wskazują na konieczność zrezygnowania z tej formy antykoncepcji. Zakrzepica może dawać szereg objawów lub przebiegać właściwie bezobjawowo. Ale to, na co należy zwrócić uwagę, to: zaczerwienienie jednej z nóg, wyraźnie cieplejsza skóra, obrzęk, ból. Proszę zapoznać się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zakrzepicy-symptomy-zakrzepicy-zylnej-i-tetniczej-charakterystyka-i-leczenie-choroby.

W Pani przypadku trudno powiedzieć, co jest przyczyną bólu nóg – jeżeli, tak jak Pani pisze, dolegliwości nasuwają skojarzenie z zespołem niespokojnych nóg, to proponuję suplementację witamin z grupy B (ich niedobory są stosunkowo częste i dają objawy neurologiczne w postaci drętwienia kończyn, mrowienia skóry itp.) oraz magnezu i potasu. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-niespokojnych-nog.

Warto wykonać morfologię krwi, oznaczyć poziom D-dimerów, żelaza i ferrytyny, a także zrobić USG Doppler kończyn dolnych. To pozwoli ustalić przyczynę bólu nóg i przede wszystkim zadecydować o bezpieczeństwie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Być może przydatny będzie także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy