Czy mogę przestać zażywać te tabletki?

Zdążyłam zazyc 1 tabletkę antykoncepcyjna, a to moje pierwsze tabletki.Pojawiło się dretwienie, mrowienie prawej dłoni i prawej stopy , czy mogę przestać zażywać te tabletki ? Czy jest możliwość pojawienia się jakichś zaburzeń hormonalnych przez to ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zażywanie pigułek antykoncepcyjnych można przerwać w dowolnym momencie, choć zazwyczaj lekarze zalecają, by dokończyć opakowanie, co może zminimalizować ewentualne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ponieważ jednak Pani zażyła zaledwie 1 tabletkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by przerwać stosowanie tej formy antykoncepcji.

Natomiast drętwienie twarzy nie jest typowe dla działań niepożądanych związanych z pigułkami antykoncepcyjnymi – parestezje mają często podłoże neurologiczne – w przypadku zaburzenia przewodzenia nerwów obwodowych, ale też mogą towarzyszyć nerwicy – trudno to stwierdzić na podstawie tak lakonicznego opisu.

Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Jeśli jednak objawy nie ustąpią, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza – wskazane mogą być konsultacje neurologiczne.

O parestezji może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.