Czy przy bólu nóg mogę stosować antykoncepcję?

Dzień dobry, mam 21 lat i od tygodnia stosuje antykoncepcję hormonalna (a dokładnie vines) i od 2-3 dni mam lekki ból nóg nie trwa on cały dzień, ale tez łydki są strasznie obciążone. Wszystkie badania wyszły w porządku. W tym wypadku należy przerwać branie tabletek? Wizytę mam dopiero za dwa dni u lekarza prowadzącego. Czy jest możliwość zmiany tabletek na inne? Czy w tym przypadku antykoncepcja hormonalna jest wykluczona?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy zostały wykonane badania mówiące o krzepliwości krwi i wyniki są prawidłowe, ryzyko wystąpienia zakrzepicy (która wywołuje zazwyczaj dolegliwości bólowe nóg, obrzęki) jest niskie. Należy pamiętać, aby nie odstawiać stosowanej antykoncepcji nagle, bez porozumienia z lekarzem, gdyż może to wywołać wahania hormonów i inne skutki uboczne. Zapewne istnieją alternatywne metody antykoncepcyjne, które mogłaby Pani stosować, jednak to będzie w stanie określić lekarz po analizie Pani badań i objawów, ewentualnie zostaną zlecone dodatkowe badania, wykluczające ryzyko występowania chorób.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.