Dlaczego moje dziecko ma problemy ze snem?

Dzień dobry, mój 2 letni syn budzi się w nocy i nie śpi czasem 2-3 godziny. Zasypia w swoim łóżeczku koło naszego łóżka. Budzi się w nocy i przechodzi do nas. Później wierci się 2 godziny zanim zaśnie, siada, kopie, bawi się smoczkiem, czasem śpiewa, mówi. Rzadko zdarza się że przechodzi do nas i od razu zasypia. Sytuacja taka trwa już dobre ponad pół roku. Przez dzień ma jedną drzemkę w południe i śpi 2 h, ale przeważnie go budzę bo tak spałby dłużej bo zarywa te noce. Co może być nie tak?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane z zaburzeniami snu u dziecka. Taka powtarzająca się sytuacja może znacznie obniżać komfort życia i budzić niepokój, zwłaszcza wśród rodziców.

Przyczyn problemów ze snem może być wiele. Początkowo należałoby wyeliminować przyczyny somatyczne związane ze zdrowiem. Ważne jest, czy dziecko przechodzi lub ostatnio przechodziło pewną infekcję. Obniżenie odporności, czy odczuwanie jakiegoś bólu może powodować problemy ze snem. Dotyczy to również ząbkowania. W momencie wychodzenia kolejnych zębów mlecznych, mogą występować silne dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Następną przyczyną zaburzeń snu mogłoby być również zakażenie pasożytami. Bardzo często taka przypadłość może powodować problemy ze snem, zmęczenie, rozbudzenie, i ogólne osłabienie organizmu.

Dodatkowo można by przypuszczać, że u Pani dziecka występują skoki rozwojowe, które są charakterystyczne w tym czasie. Może mieć to znaczny wpływ na samopoczucie i sen dziecka.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie znaleźć przyczynę takiego zachowania u Pani dziecka. Możliwe, że jest to etap przejściowy, który niedługo powinien ustąpić. Jednakże zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który zdecyduje o pewnej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/problemy-ze-snem

https://parenting.pl/twoje-dziecko-ma-problemy-ze-snem-radzimy-jak-je-rozwiazac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Moje dziecko ma problemy ze snem

Dzień dobry.

Jestem 24-letnią mamą 10-miesięcznego Olivera, mieszkamy w Anglii, to moje pierwsze dziecko i naprawdę nie wiem, jak mam sobie z tym problemem poradzić. Oliver nie jest nadpobudliwy, ale zauważyłam, że niepokojąco się denerwuje, kiedy np. odsunę go od telewizora. My z mężem często się kłócimy i wtedy on po swojemu również krzyczy, może ma to również wpływ na jego sen? Ale takie sytuacje nie zdarzają się codziennie, a on budzi mi sie w nocy od 5 czasem nawet do 8 razy, wtedy daję mu kaszkę, wprowadzilam mu normalne posiłki: śniadanko, obiadek, podwieczorek i kolacja na krótko przed snem ok. 21.00. Pierwszy raz budzi się ok. północy i podaję mu kaszę, później to tylko herbatkę albo wodę z buteleczki... Nie wiem, co mam robić, to moje pierwsze dziecko. Kocham je ponad życie, czasem jest mi go żal, bo widzę, jaki jest zmęczony, w ciągu dnia ziewa, jest marudny, wtedy staram się położyć go do łóżeczka, pogłaskać po główce, pośpiewać, wyciszyć, ale płaczę i się denerwuję.

Byłam z nim już nawet u lekarza pediatry tu w Anglii, ale przepisał mi jakiś syrop i powiedział, żebym podawała jedną łyżeczkę bezpośrednio przed snem, ale nic... Jutro minie tydzień, a ja wciąż podaję syrop i nadal nie ma efektów. Jestem zmęczona... w ciągu dnia nie mogę się nawet na chwilkę z nim położyć, bo jak tylko uda mi się zamknąć oczy, on już się budzi <śpi ok.="" 2="" godz.="" dwa="" razy="" dziennie=""> niepokoję się i błagam o pomoc... Marzę o jednej długiej nocy bez pobudki... dla nas obojga...

KOBIETA ponad rok temu

Dzieci bardzo silnie przeżywają kłótnie dorosłych, szczególnie jeśli są nimi rodzice. Wybudzanie się dziecka ze snu, może być reakcją na stres.

Każde dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Buduje je, między innymi, na podstawie obserwacji relacji, jakie funkcjonują między rodzicami. Jeśli rodzice się wzajemnie szanują i darzą uczuciem, dziecko wzrasta w poczuciu stabilności i bezpieczeństwa. Jednak, jeśli widzi, że rodzice się kłócą i wzajemnie obrażąją, u dziecka rośnie poczucie ogromnego lęku i osamotnienia.

Namawiałabym Panią, aby starała się Pani chronić synka przed jakimikolwiek kłótniami, czy nerwowymi sytuacjami. Jeśli nie da się uniknąć kłótni, zawsze lepiej jest wyjść do innego pomieszczenia. 

W ciągu najbliższych tygodni, proszę zwrócić szczególną uwagę na regularność, czyli stałe pory karmienia, zabawy, odpoczynku. Uspokajająco działa także duża dawka świeżego powietrza i dłuższa kąpiel przed spaniem. Może Pani również spróbować delikatnie pomasować synka przed snem. Masaż ma działanie relaksujące. Położna powinna udzielić Pani instruktarzu.

Jeśli w ciągu tygodnia stan synka nie ulegnie poprawie, radziłabym zgłosić się do lekarza.  

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego dziecko ma problemy ze snem?

Witam, jestem mama kochanej trzylatki. Niestety od paru tygodni mamy problem ze snem. Podczas wakacji zakończyliśmy drzemki południowe , bo inaczej wieczorek nie mogła zasnąć . Od września zaczęło się przedszkole i leżakowanie . Od pewnego czasu nasz problem się pogłębia , gdyż niunia wieczorem nie może zasnąć a rano nie może wstać. W efekcie czego później całe przedpołudnie jest nie w sosie , nawet trochę mniej je. Myślałam , aby zrezygnować z tych drzemek w przedszkolu , ale po tak intensywnej zabawie ona potrzebuje resetu. Nie mam tera pojęcia co mam robić , gdyż nawet w weekend niunia jest nieraz tak wykończona , ze sama popołudniu kładzie się spac na drzemkę np 17:30 bo jest nie do życia a później wieczoem nie może zasnąć. Jaka rutynę wprowadzić tutaj? Czy to jest normoalne ? Pozdrawiam Karolina
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

często zdarza się, że w przypadku drzemki zwłaszcza późnopopoludniowej zaburzamy wieczorne zaśnięcie. Może warto skrócić drzemkę do minimalnego resetu np pol godziny i wprowadzenie rytuału zasypiania wieczorem.

0
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam, to jest normalne :)
chociaz trudno w to uwierzyć...ja moich dzieci nie kładłam i przetrzymywałam do 19 a potem do spania. Jak sie nie da lepiej raz przetrzymac i zobaczyc co bedzie nastepnego dnia. prawdopodobnie wczesniej wstanie i jak padnie nawet w dzien- tu trzeba dac jej polowe czasu jaki zwykle spi i wybudzić. - to do do wieczora sie znowu zmeczy.
zasada kłasc spac wczesnie, wybudzac z drzemki, jeśli mozna omijać drzemki.
P kilku miesiacah to przejdzie i wytrzyma do 19 bez drzemki.
W przedszkolu mozna poprosic Panie żeby wybudzily alb wcale nie kladly spac. Ja tak robiłam.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty