Co znaczą takie problemy ze snem u synka?

Mój 7 miesięczny synek nie śpi w nocy najlepiej budzi się co godzinę, dwie. Cztery ząbki mu już wyszły i raczej to nie problem z zębami. W dzień ma dwie drzemki o 10:30 i o 15:00 później kłade go o 20 spać. I wtedy zaczyna sie... Wybudza się w nocy prawie co chwilę śpi w łóżeczku. Jak go usypiam zasypia sam ale w nocy potrzebuje smoczka albo czasmi i nie jak sam przyśnie. Herbatkę mu podaje czasami i mleko bo bez tego nie zaśnie, oczywiście mleko z butelki. Rano budzi się gdzieś tak o 8. Już mam dość też bo chodzę cały czas nie wyspana i muszę siedzieć przy łóżku usyoiajac go czasmi z godzinę. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy ze snem u niemowlaka to dość częsty problem, z którym muszą borykać się rodzice. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, dlatego jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie przez najbliższy czas wskazana byłaby konsultacja pediatryczna i zbadanie dziecka.

Przyczyny zaburzeń snu u najmłodszych mogą być bardzo różne. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na otoczenie, w którym śpi dziecko. Pokój malucha powinien być odpowiednio zaciemniony. Nie bez znaczenia jest również temperatura pomieszczenia. Najbardziej optymalna to taka, która wynosi ok. 18-20° C. Jeżeli będzie zbyt wysoka lub niska dziecko może być niespokojne.

Warto także usunąć z jego otoczenia wszelkie przedmioty, które mogłyby rozpraszać jego uwagę przed zaśnięciem. Trzeba sprawdzić również, czy do dziecka nie dochodzą hałasy, które również mogą utrudniać zasypianie. Czasami problemy te mogą mieć związek ze spożywanym pokarmem przed snem.

Więcej na temat problemów ze snem u niemowlaka przeczyta Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat

Warto również przeczytać, co na podobne tematy sądzą eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/budzenie-nocne-10-miesiecznego-synka-co-15-20-minut

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebudzenia-co-2-godziny-w-nocy-u-4-5-miesiecznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-ze-snem-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.