Dlaczego niemowlę nie ma chęci do jedzenia?

Mam 3 miesięczną córeczkę waży prawie 6 kg, jest radosna ale ostatnio ma humorki uważam że mało je. Przy piersi jest 3 do 4 max razy po 10 min i to są jej najdłuższe posiłki miedzy posiłkamk przykładam ją do piersi ale bierze po dwa łyki i zaczyna płakać przed spaniem daje jej 120 ml mm w nocy wstaje z 3 razy tez bierze po pare łyków ale tak w nocy jadła od początku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak apetytu u niemowlęcia to dosyć częsty problem i powód do niepokoju rodziców. Na szczęście nie musi on oznaczać niczego poważnego. Przyczyn zmniejszonego łaknienia u niemowlaka może być wiele: m.in. ząbkowanie, skok rozwojowy, dolegliwości brzuszkowe (np. kolki, zaparcia), refluks lub alergia pokarmowa. Zdarza się również, że dziecko traci apetyt podczas rozszerzania diety czy też na skutek infekcji. Odmowa jedzenia może także oznaczać refluks u niemowlaka lub problem z wędzidełkiem podjęzykowym.

Czasem dziecko bardziej zainteresowane jest poznawaniem otaczającego go świata niż pożywieniem, co jest całkowicie naturalnym zachowaniem.

Najważniejszy w tym czasie jest przyrost masy ciała. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera i rozwija się, to nie ma powodu do zmartwień, zwłaszcza, że pisze Pani, że córka jest radosnym dzieckiem. Proszę pamiętać, że trzymiesięczne niemowlę karmimy na żądanie. Dziecko same wybiera pory karmienia oraz porcje.

Więcej na temat apetytu u dzieci może Pani przeczytać w artykule https://portal.abczdrowie.pl/apetyt-u-dzieci. Pomocny może okazać się również artykuł na temat żywienia niemowląt dostępny pod adresem https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat.

Jeśli jednak zauważy Pani, że córka nie przybiera na wadze lub przybiera bardzo mało, proszę skontaktować się z pediatrą oraz doradcą laktacyjnym. Sprawdzą oni wędzidełko podjęzykowe u niemowlaka oraz ocenią technikę karmienia piersią.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.