Czy moje dziecko zacznie jeszcze pić z piersi?

Dwa dni temu zostało synkowi podcięte wędzidełko dolne. Od tej pory mamy problem z karmieniem, czasem się udaje mu zjeść z piersi... ale ogólnie nie chce chwytać, strasznie płacze. Miała być poprawa KP a w efekcie zaczyna więcej jeść z butli. Czy odrzuca piers przez ból? Po zabiegu mówili, że będzie jadł bez problemu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podcięcie wędzidełka dolnego (podjęzykowego) czyli frenotomia czasami jest konieczna z uwagi na jego tak zwane skrócenie (ankyloglossia), które występuje u około 3%-4% noworodków, zwykle częściej u chłopców i ogranicza ruchomość języka. Ograniczenie ruchomości języka powoduje problemy ze ssaniem, przełykaniem oraz może prowadzić do zachłystywanie się niemowlęcia zalegającą śliną. Zabieg frenotomii jest krótki, prosty i na ogół bezbolesny z uwagi na to, iż podcięta zostaje nieunerwiona błona, która ogranicza ruchomość języka u dziecka. Po „uwolnieniu” języka dziecko zazwyczaj potrzebuje kilku dni, aby przystosować się do korzystania z nowych warunków. Po podcięciu konieczne są masaże okolic języka, aby nie dopuścić do powstania zrostów i w konsekwencji do powrotu do wcześniejszego stanu. W sytuacji, którą Pani opisuje pomocna może być wizyta u logopedy lub neurologopedy, który pokaże lub sam przeprowadzi masaż pod językiem, aby nie dopuścić do powstania zrostów pod językiem dziecka. W przypadku wyraźnego problemu ze ssaniem ze strony dziecka konieczna może być również konsultacja z doradcą laktacyjnym, który udzieli niezbędnych wskazówek, jak przystawiać dziecko do piersi, aby ssało efektywnie, nie powodując przy tym dyskomfortu i stresu u siebie jak i u mamy. Proszę się nie zniechęcać i być dobrej myśli.

Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/wedzidelko-objawy-podcinanie-cwiczenia

https://portal.abczdrowie.pl/podciecie-wedzidelka

https://portal.abczdrowie.pl/czy-znasz-wszystkie-sposoby-na-karmienie-dziecka-by-bylo-najedzone-i-prawidlowo-przybieralo-na-wadze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.