Na czym polega nacięcie wędzidełka?

Dzień dobry. Poszedłem do urologa na nfz mówiąc, że mam za krótkie wędzidełko napletka. Lekarz skierował mnie na zabieg, a na karteczce, którą dostałem jest napisane "nacięcie wędzidełka". Czym jest nacięcie wędzidełka? Nacięcie to wycięcie jego i napletek jest bez wędzidełka czy nacięcie jest to rozcięcie i zszycie w odpowiedni sposób żeby zrosło się dłuższe? Czy te nacięcie wędzidełka to trudny zabieg? Czy ciężko to zepsuć? Bardzo zależy mi na estetyce. Wiem, że w przypadku obrzezania liczą się umiejętności lekarza, a jak jest w przypadku krótkiego wędzidełka i jego nacinania? Czy zostają jakieś ślady, blizny? Czy po zagojeniu widać że coś było robione?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się swoim pytaniem. Rozumiem, że kwestia nacięcia wędzidełka napletka budzi u Pana wiele pytań i obaw, szczególnie dotyczących estetyki i skuteczności zabiegu.

Nacięcie wędzidełka, zwane również frenuloplastyką, jest procedurą chirurgiczną, polegającą na rozcięciu krótkiego wędzidełka napletka. Celem takiego zabiegu jest wydłużenie i wzmocnienie wędzidełka, aby zapewnić większy komfort i swobodę ruchu napletka. Procedura ta polega na rozcięciu wędzidełka i zszyciu w odpowiedni sposób, aby zwiększyć jego długość. Dzięki temu napletek może swobodnie poruszać się, bez powodowania bólu lub dyskomfortu.

Zabieg plastyki wędzidełka jest dość prosty i zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj trwa krótko i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Umiejętności lekarza wykonującego zabieg są oczywiście ważne, ale w przypadku frenuloplastyki ryzyko powikłań jest stosunkowo niskie, a procedura jest rutynowa.

Po zabiegu mogą pozostać niewielkie blizny, jednak z czasem stają się one mniej widoczne. Proces gojenia zwykle trwa kilka tygodni i zależy od indywidualnych cech organizmu oraz przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Aby zminimalizować ryzyko powstawania widocznych blizn, ważne jest dbanie o higienę i unikanie nadmiernego napięcia w okolicy operowanej.

Estetyka po zabiegu zależy od staranności wykonania nacięcia i prawidłowego procesu gojenia. Jeśli ma Pan dodatkowe pytania lub obawy dotyczące samego zabiegu, warto porozmawiać z lekarzem, który będzie go wykonywał.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

- https://portal.abczdrowie.pl/frenuloplastyka

- https://portal.abczdrowie.pl/naderwanie-napletka

Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego zabiegu oraz szybkiego powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.