Dlaczego niemowlę ma ciągle problemy ze snem?

Dzień dobry, mam pytanie odnoszenie mojego 7 miesięcznego syna. Od 3 miesiąca życia zaczęły się problemy ze snem. Budzi się bardzo często i to nie koniecznie na karmienie. Jest wstanie obudzić się po 30 minutach i czasami wystarczy smoczek a czasami trzeba pobudowanie usypiac na rękach. Robiłam i badania krwi i moczu, badanie usg ciemiączka, eeg głowy i wszystko ok. Byłam nawet u osteopaty i terapeuty sensorycznego to ostatecznie usłyszałam, że prawdopodobnie jest jakby niedokołysany. Kazano masować mi maleństwo, ale będę jeszcze wracać do terapeuty po zestaw ćwiczeń, które by jeszcze wspomogły. Pediatra, neurolog pomorski stwierdzili, ze jeśli na badaniach wszystko ok to po prostu tak ma, tyle ze jest to bardzo męczące, nie przespane noce, zanim ja zasnę to mały już się budzi dlatego w dalszym ciągu szukam pomocy. Mały jest na piersi, butelki nie chce. Na wiele sposobów kombinacje z dietą, sposobami usypiania, ubieraniem do snu, wszystko wypróbowane i bez poprawy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie pisze Pani dokładnie jak często dziecko budzi się nocą – kilka pobudek w ciągu nocy zazwyczaj nie świadczy o niczym niepokojącym, choć na pewno jest męczące dla rodziców. Natomiast kluczowe jest to, że badania oraz specjalista w postaci neurologa, wykluczyły możliwość jakichkolwiek nieprawidłowości.

Niewykluczone więc, że dziecko wymaga bliskości, a potrzebę tę potęgują trudne momenty w życiu dziecka – ząbkowanie, skoki rozwojowe, rozszerzanie diety, nadmiar bodźców i wiele innych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat. Jeśli jednak stan fizyczny dziecka jest dobry, podobnie jak rozwój stosownie do etapu życia, to nie ma powodu do obaw. Niestety nie ma też sposobu, by szybko wyeliminować problemy z zasypianiem czy snem.

Jeżeli jest Pani bardzo zaniepokojona, to warto jeszcze wykonać badania z kału i krwi na obecność pasożytów – choć ta hipoteza jest raczej wątpliwa, to warto wiedzieć, że niekiedy pasożyty są źródłem takich problemów, jak: anemia, niepokój, rozdrażnienie i płaczliwość dziecka, bezsenność lub niespokojny sen.

Być może infografika dostępna pod tym adresem okaże się pomocna: https://parenting.pl/twoje-dziecko-ma-problemy-ze-snem-radzimy-jak-je-rozwiazac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.