Dlaczego dziecko ma niespokojny sen?

Witam, przestalam karmic piersia krótko przed ukonczeniem przez dziecko 4miesiaca życia. Od tego czasu dziecko ma niespokojny sen. Budzi sie co chwile, uspokaja je smoczek lub troche mleka, ale nawet i to czasami nie pomaga i dziecko dalej spi niespokojnie . Objawia się to tym, że dziecko unosi nóżki nad pupę i nimi wykopuje- dwiema naraz, a także kreci glowa co chwile na prawo i lewo, ma przyspieszony oddech, az wkoncu sie wybudza i zaczyna plakac. Podejrzewam trzy opcje: albo brakuje jej bliskości, (teraz karmie butelka w łóżeczku) albo sa to gazy/zaparcia związane z tym ze dziecko (chyba?) musi się przyzwyczaić do mleka modyfikowanego, bądź trzy - refluks ? - czy dziecko ktore cierpi na refluks moze miec niespokojny sen? Moja dzidzia często nawet 2h po posiłku ulewa- treść cuchnie zygowinami i jakby kwasem, nie są to jakieś wymioty, ale uzbiera sie ze dwie łyżeczki. Myslalam o mieszankach ar ale boje się że będzie miala.wieksze problemy z kupa niz ma obecnie. A poza tym nie chce jej leczyć na cos, czego byc moze nie ma. Zglosilam te objawy pediatrze podczas wizyty przy szczepieniu ale stwieddzil tylko ze jesy to "do obserwacji". Myslalam o zagęszczeniu ewentualnie mleka czysta maczka chleba świętojańskiego, bez żelaza itd ktore w składzie ma np bebilon nutrition, ponieważ podobno duza ilość żelaza moze zapierac- czy to prawda ? Co do refluksu - w nocy także dziecko ma tendencje do krztuszenia sie podczas snu. Czasami podczas tego wygina sie w literę c i robi jakby mostek. Dziwi mnie tylko, ze na piersi nie miala az takich zachowan i jej sen mimo ze przerywany na jedzenie, byl względnie spokojny. Zatem czy refluks moze sie pojawić po wprowadzeniu mm dopiero ??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno udzielić precyzyjnej porady, skoro nie wspomina Pani w jakim wieku jest dziecko oraz kiedy zostało wprowadzone mleko modyfikowane.

Zachowanie dziecka nocą może wynikać zarówno z bólu brzucha (kolki jelitowe), jak i refluksu, wówczas jednak byłoby to widoczne także w ciągu dnia oraz podczas drzemek. Na tym etapie zmiana mieszanki na antyrefluksową nie wydaje się konieczna, choć może Pani skonsultować to z gastroenterologiem dziecięcym. Jeżeli zaobserwowała Pani ulewanie przetrawionym mlekiem, to warto na wszelki wypadek zapoznać się z opinią specjalisty. Być może Pani wątpliwości rozwieje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Z tego samego powodu nie zalecam zagęszczania mieszanki – może dać to efekt zapierający, choć proszę pamiętać, że problemy z wypróżnieniem oraz nadmierne gazy są częstym skutkiem ubocznym karmienia sztucznego, zwłaszcza jeżeli przejście na mleko modyfikowane miało miejsce niedawno. O kolkach niemowlęcych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Może Pani spróbować podawać dziecku probiotyk oraz dodatkowo dopajać wodą. Ponadto proszę pamiętać, że niemowlęta nie przesypiają całych nocy, a bodźce odbierane w ciągu dnia często wpływają negatywnie na sen dziecka w nocy. Jeżeli poza niepokojem objawiającym się w godzinach nocnych nie widzi Pani alarmujących sygnałów w zachowaniu dziecka w ciągu dnia, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.