Dlaczego niemowlę oddaje śmierdzące gazy?

Proszę o pomoc. 4tygodniowe niemowle cala noc stekalo i caly dzien nie spala. Przelewa jej się w brzuchu, kupki nie zrobila już 3 dni, puszcza okropnie śmierdzące gazy. Tydzień temu wyszly jej krostki na buzi, lekarz twuerdzi ze to azs. Karmie mm, aktualnie bebilon prosyneo. Lekarz kazal zmieniać mleko do skutku ale jest coraz gorzej m czy to skaza bialkowa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bolesne gazy, problemy z wypróżnieniem – to są objawy, które mogą mieć wiele przyczyn, poczynając od osławionej kolki niemowlęcej przez nieprawidłową technikę karmienia niemowlęcia aż po nietolerancje pokarmowe, w tym na laktozę czy białka mleka krowiego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/gazy-u-niemowlat.

Jakiekolwiek zmiany skórne faktycznie mogą nasuwać skojarzenia z alergią w tym alergią na BMK, ale trudno to stwierdzić z całą pewnością. Charakterystyczne dla niej są nie tyle same wypryski (które mogą być potówkami), co szorstka i przesuszona skóra, egzema, ale też wzmożone ulewanie i biegunki. Więcej informacji o skazie białkowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skaza-bialkowa-u-niemowlat.

Oczywiście można zacząć od wprowadzenia mleka hipoalergicznego, gdyż w szybki sposób pomoże to zweryfikować prawdziwość takiej hipotezy. Natomiast nieustanne zmienianie mleka modyfikowanego może nie być korzystne, ponieważ adaptacja do nowej mieszanki jest dużym wyzwaniem dla małego brzuszka – każdorazowo może trwać około dwa tygodnie. Więcej o mleku modyfikowanym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przygotowac-mleko-modyfikowane.

Warto wiedzieć, że częste oddawanie gazów, nawet cuchnących, nierzadko bywa zjawiskiem fizjologicznym, związanym z jednej strony z niedojrzałością układu trawiennego, a z drugiej np. połykaniem zbyt dużej ilości powietrza podczas picia z butelki. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-zatwardzenie-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.