W jaki sposób pozbyć się takich dolegliwości u niemowlaka?

Synek ma 4 mc. Pije mleko bebilon comfort. Bardzo ulewa. Ma zatwardzenia. Zielone bardzo śmierdzące kupki. I do tego napadowy kaszel Usg brzuszka nic nie wskazały. Osłuchowo też ok. Pediatra twierdzi że wszystko jest ok. Dla mnie nie jest normalne taki ulewanie zatwardzenie itp. Proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno ulewanie, jak i zaparcia są częstą przypadłością niemowląt, spowodowaną niedojrzałością układu pokarmowego. Zazwyczaj większość dolegliwości mija wraz z upływem czasu, niekiedy jednak wymagają konsultacji specjalisty.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Ulewanie niemowlęcia to skutek nie do końca sprawnego zwieracza przełyku i jako takie nie stanowi powodu do obaw. Jednak gdy tej przypadłości towarzyszą inne, np.: dziecko słabo przybiera na wadze, jest marudne i niespokojne, ulewanie przypomina raczej wymioty, jest częste i gwałtowne, wówczas wskazana jest wizyta u specjalisty. Najbardziej miarodajnym badaniem jest wówczas pH-metria, która pozwala wykryć chorobę refluksową.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Zielony stolec również jest naturalny – u niemowląt kontroli wymaga tylko stolec w kolorze czarnym lub czerwonym. Natomiast gdy poza kolorem obawy budzi np. zapach stolca, wówczas również jest to oznaka, że może dziać się coś niepokojącego. Cuchnące stolce najczęściej wskazują na infekcję, ale gdy pojawiają się niezmiennie od miesięcy, mogą oznaczać nietolerancję pokarmową lub alergię.

W tym wypadku sugerowałabym wizytę u gastrologa – to do niego należy zadecydowanie o ewentualnej diagnostyce, zmianie mleka na mieszankę hipoalergiczną czy wdrożenie leczenia.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu na temat alergii pokarmowej niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.