Czy podrażnienie gardła u niemowlaka może być spowodowane ulewaniem?

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie 8 dniowego niemowlaka. Czy możliwe jest podrażnienie gardła (chrypka, lekkie charczenie) spowodowane ulewaniem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli lekarz wykluczy infekcję, to faktycznie ulewanie może być przyczyną chrypki. Z powodu niedojrzałości mięśni zwieracza nie funkcjonują one tak jak powinny, wskutek czego niestrawiony pokarm cofa się do przełyku (i tam może zalegać) lub przedostaje się do ust i wypływa, co nazywamy ulewaniem. Ten problem występuje bardzo często u dzieci do 8. miesiąca życia. Więcej na temat tzw. refluksu u niemowląt w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci. Jeśli pediatra stwierdzi refluks, może zalecić zmianę lub zagęszczenie mleka (w przypadku mieszanki mlekozastępczej). Charczenie, o którym Pani pisze może być spowodowane również fizjologicznym stanem – wiotkością krtani. Miękkie tkanki nie wytrzymują ciśnienia wydychanego powietrza i wywołują „dziwne” dźwięki, opisywane często jako charczenie lub chrapanie. I ten problem zazwyczaj ustępuje z biegiem czasu i nie powinien budzić niepokoju. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.