Ulewanie pokarmu u 6-miesięcznego dziecka

Mam 6 miesięcznego synka, prawidłowo przybiera na wadze, ale ciągle ulewa. Staram się mu dawać mniej mleka ale ciągle jest to samo. Do mleka dodaje mu kleik, ale to też nic nie daje co może być przyczyną i czy mam się martwić ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Ulewanie u noworodków i niemowląt jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego. U większości dzieci ustępuje jednak do 6 miesiąca życia. Przedłużanie się ulewania wymaga dokładniejszej diagnostyki pod kątem np. refluksu żołądkowo-przełykowego. Sugeruję zatem konsultację u specjalisty pediatry. Proszę także pamiętać, że ulewaniu sprzyja zbyt duza ilość spożytego pokarmu, łapczywe jedzenie co powoduje gromadzenie powietrza w żołądku oraz płaskie ułozenie dziecka po posiłku lub w pozycji siedzącej (brzuszek jest uciśnięty).