Dlaczego moje dziecko chlusta pokarmem?

Witam, mam 3,5 miesięczną córeczkę. Karmie ją piersią od samego początku. Ładnie przybiera na wadze, nie ma już problemów z brzuszkiem, jednak prawie po każdym karmieniu w dzień ulewa, a czasem wręcz chlusta. Zdarza się, że nawet po godzinie bądź dwóch od karmienia znowu uleje, a czasem chluśnie. Czy to podchodzi jeszcze pod normę? Kiedy to minie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

należy odróżnić ulewanie od chlustania – to pierwsze jest objawem fizjologicznym, świadczącym o niedojrzałości układu pokarmowego, natomiast chlustanie to obfite, gwałtowne wymioty nie mające nic wspólnego z niewielkim wypływem niestrawionego mleka z ust. Często mają podłoże patologiczne – mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym lub alergii pokarmowej. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wymioty-u-niemowlaka. Wymagają obserwacji, warto również zapytać o radę gastroenterologa, natomiast jeżeli dziecko przybiera na wadze i rozwija się prawidłowo, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Warto zwrócić uwagę czy wymioty u niemowlęcia nie mają związku z nadmiernym przepełnieniem żołądka – być może to jest przyczyną problemu. Innym możliwym powodem ulewania lub chlustania jest za szybki wypływ pokarmu z piersi, z którym niemowlę sobie nie radzi. Proszę spróbować odbijać dziecko po posiłku, układać głowę na poduszce-klinie lub podłożyć coś pod materac, a także pamiętać, by nie układać dziecka na brzuchu i nie kołysać gwałtownie po posiłku.

Co do dolegliwości gastrycznych związanych z niedojrzałością układu pokarmowego, to zazwyczaj ustępują lub zmniejszają swe natężenie około 6. miesiąca życia, zaś powinny zaniknąć całkowicie około 1. roku życia. Dobrym objawem będzie stale zmniejszająca się liczba ulewań w rytmie dobowym, więc sugeruję bacznie obserwować dziecko i monitorować przyrosty wagi. Dopóki nic poza ulewaniem nie będzie budziło Pani wątpliwości, a dziecko będzie rozwijać się prawidłowo, będzie spokojne, radosne i chętnie będzie jadło, to nie ma powodu do obaw. Proszę również zapoznać się z naszym artykułem o rozwoju układu pokarmowego dziecka już na etapie życia płodowego: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.