Dlaczego moje dziecko dużo ulewa?

Witam. Mam 5 miesięczna córeczkę, karmie piersią. Jest ona bardzo ruchliwa. Macha rączkami, nóżkami, ciągle główkę podnosi. Prawie po każdym jedzeniu ulewa/wymiotuję czasem jest to mlekiem czasem serwatka, płynące po buzi czasem oddawane pod ciśnieniem. Leżąc na brzuszku również sporo pokarmu zwraca. Próbuję od jakiegoś czasu wprowadzić obiadki i codzienie podawałam o tej samej porze (je ok 3 do 6 łyżeczek). Po obiadkach doprawia mlekiem i również po tym ulewa wraz z obiadkiem. Córka przybiera normalnie na wadze. Będąc u lekarza jakiś czas temu Pani powiedziała że to może być alergia na mleko... Ale innych objawów alergicznich nie zaobserwowałam. Czy to są powody do niepokoju? Czy powinnam udać się do specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam, ulewanie pokarmu jest częstą przypadłością niemowląt do 12. miesiąca życia, spowodowaną niedojrzałością układu pokarmowego. Od 6. miesiąca ta dolegliwość powinna stopniowo zmniejszać się, przy czym należy zaznaczyć, że ulewanie u zdrowego dziecka polega na wolnym wypływaniu z ust niewielkiej ilości pokarmu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku tzw. „chlustania”, czyli ulewania gwałtownego, dużą ilością pokarmu. Gdy dodatkowo dziecko jest ruchliwe, niespokojne – może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Ta dolegliwość również może być stanem fizjologicznym i ustąpić wraz z wiekiem. O ulewaniu może Pani przeczytać pod tym adresem: https://parenting.pl/jak-poradzic-sobie-z-czestym-ulewaniem. Dobrym sygnałem w przypadku Pani córki jest to, że prawidłowo się rozwija – przybiera na wadze, warto jednak upewnić się, że ulewanie pokarmu nie ma związku z alergią. Proszę również upewnić się, że zachowuje Pani właściwy odstęp czasu między nakarmieniem dziecka a układaniem go na brzuchu – przepełniony brzuszek niemowlęcia może buntować się przeciwko takiej pozycji. Również zbyt duże ilości pokarmu lub jedzenia mogą skutkować ulewaniem. Warto także zwrócić uwagę na konsystencję, kolor oraz częstotliwość oddawania stolca, a także na to, czy nie ma żadnych zmian skórnych. Jeśli pojawi się cokolwiek niepokojącego, warto udać się do gastroenterologa dziecięcego. W przypadku uczulenia np. na białka mleka krowiego konieczne będzie wykluczenie nabiału z diety Pani oraz dziecka. Pod tym adresem znajdzie Pani wskazówki naszego eksperta, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ulewanie-pokarmu-u-6-miesiecznego-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.