Jaka jest przyczyna ulewań u niemowląt?

Dzień dobry. Mój synek ma skończone 8-mcy. I od tygodnia zaczynał ulewac po wypiciu mm. czasem zwymiotuje(mimo tego że mu się odbije po mleku) dodam, że od początku wgl nie ulewal to trwa od tygodnia..dwa tygodnie prędzej uderzył się w głowę w skroń czy to by mogło być przyczyną ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno określić przyczynę – ulewanie jest naturalne dla niemowląt, gdy wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, ale najczęściej wzmożone ulewanie obserwuje się u niemowląt do 3. miesiąca życia, zaś koło 6. problem powinien stopniowo zanikać. Wówczas jest stanem fizjologicznym. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta na ten temat: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ulewanie-pokarmu-u-6-miesiecznego-dziecka. Nagłe wystąpienie takiej dolegliwości w wieku 8. miesięcy na pewno wymaga diagnostyki, więc sugeruję niezwłoczny kontakt z pediatrą. Proszę również zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach pojawia się ten problem i czy jest to na pewno ulewanie (łagodny, stosunkowo niewielki wypływ mleka z ust), czy wymioty. W przypadku wymiotów, czyli gwałtownego wypływu mleka, często na wpół strawionego – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by nie doszło do odwodnienia. W takiej sytuacji przyczyną może być jakaś infekcja. Ulewanie z kolei może być następstwem jednorazowego podawania zbyt dużej ilości pokarmu lub połykania powietrza wraz z mlekiem. Być może również Pani dziecko od razu po jedzeniu kładzie się na brzuchu lub gwałtownie zmienia pozycję, co ma związek ze wzmożoną ruchliwością na tym etapie rozwoju. Jeśli jednak wymioty pojawiły się po uderzeniu w skroń, tym bardziej warto przyjrzeć się problemowi. W tym wypadku ważne jest również, czy bezpośrednio po uderzeniu wystąpiły jakieś symptomy u dziecka oraz czy obecnie coś jeszcze budzi Pani niepokój. Na pewno należy wspomnieć o tym incydencie pediatrze. Odsyłam Panią do artykułu, który tłumaczy, czym są wymioty u niemowlęcia i co może je powodować: https://portal.abczdrowie.pl/wymioty-u-niemowlaka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.