Co znaczy to cofanie pokarmu u dziecka?

Dzień dobrym, dziecko 5,5 msc i leżąc na plecach na płaskim podłożu potrafi mu się nagle tak jedzenie cofnąć, że robi się nagle czerwony, płacze, kaszle i nie może złapać oddechu, szybko go podnoszę i staram się uspokoić ale bardzo mnie to martwi,l. Pediatra mówił że cofanie pokarmu przejdzie a od tego łapie się za stopy jest gorzej. Co można z tym zrobić?

Lek. Bartosz Szarawarski

Cofanie pokarmu u dziecka, tzw. regurgitacja to zaburzenie przewodu pokarmowego w większości przypadków związane z niedojrzałością u niemowląt naturalnych mechanizmów (zwieraczy mięśniowych) zapobiegających przemieszczaniu się pokarmu z żołądka do przełyku. Stąd pediatra powiedział, że najpewniej przejdzie. Może mieć jednak inne przyczyny. O ile nie powoduje objawów innych niż bierne ulanie pokarmu, nie musimy się bardzo przejmować. Jeżeli dziecko jednak często krztusi się, dławi lub słabiej przebiera na masie - do rozważenia jest wprowadzenie mieszanki mlecznej przeciwrefluksowej ( mleka z dopiskiem AR) lub w przypadku podejrzenia alergii na białko mleka - hydrolizatu, ale to decyzja lekarza. Ponadto warto nie odkładać dziecka od razu do pozycji leżącej po karmieniu lub podłożyć pod tułów dodatkową poduszkę. O obserwowanych objawach proszę poinformować lekarza. Łapanie się za stopy jest zaś zupełnie prawidłowy objawem u dziecka w tym wieku.

Redakcja abcZdrowie

Witam, cofanie pokarmu u niemowlęcia, czyli tzw. refluks, to stan fizjologiczny, w którym zwieracz przełyku niemowlęcia nie funkcjonuje jak u zdrowego dorosłego człowieka, u którego blokuje powrót treści żołądkowej przed ponownym przedostaniem się do przełyku. U niemowląt powodem jest niedojrzałość układu pokarmowego, która z wiekiem powinna ustąpić. Oczywiście nie zawsze dolegliwość ta jest niegroźna, dlatego należy bacznie obserwować dziecko – gdy ulewanie przeradza się w gwałtowne, "chlustające" wymioty, dziecko nie przybiera na wadze i dodatkowo towarzyszy mu zaczerwienie gardła, a nawet zapalenie oskrzeli, to znak, że należy zasięgnąć rady gastroenterologa. Może on przepisać leki wzmacniające mięśnie przełyku oraz chroniące błonę śluzową układu pokarmowego. Tutaj więcej szczegółów o refluksie żołądkowo-przełykowym u niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-refluksu-u-niemowlat. Gdy jednak problem nie jest aż tak nasilony warto podkładać dziecku tzw. klin lub układać głowkę dziecka na płaskiej poduszce przeznaczonej dla niemowląt. Ułożenie głowy wyżej w stosunku do ciała, zapobiegnie powrotowi treści żołądkowej do ust. Należy również unikać przekarmiania niemowlęcia i układania go na brzuchu bezpośrednio po posiłku. Więcej o przyczynach i zapobieganiu ulewanie w naszym artykule: https://parenting.pl/ulewanie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.