Jak interpretować wyniki USG nadbrzusza u niemowlaka?

Witam, mam 7 miesięcznego syna, który od urodzenia bardzo obficie ulewa. Wyniki USG nadbrzusza: wpust żołądka przed posiłkiem 24 mm przy zalegającej treści pokarmowej około 1/4 objętości. Rozwarty kąt Hisa! Pogrubienie śluzówki do 4,5mm. Po posiłku skrócenie do 15mm. W dolnej częściej widoczny dodatkowy fałd przełyku w granicach 6mm? W czasie badania 2 silne incydenty GER. Rozwór 12-14mm. Wnioski: cechy silnej dysf. czynnościowej wpustu z lekkim zaburzeniem opróżniania żoładka i odczynem miejsco

Dzień dobry,
zgodnie z zasadami diagnostyki gastrologicznej rozpoznanie patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego stawia się przede wszystkim na podstawie objawów. Za rozpoznaniem patologicznego refluksu przemawia: brak oczekiwanego przyrostu masy ciała u dziecka, nawracające epizody bezdechu oraz nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych i ucha środkowego. W wątpliwych przypadkach badaniem z wyboru jest 24-godzinna pH-metria przełyku. Usg jamy brzusznej jest badaniem pomocniczym i na podstawie wyników badań naukowych wydaje się, że jedynym parametrem wskazującym na dysfunkcję wpustu jest skrócenie odcinka podprzeponowego przełyku poniżej 2 cm u niemowląt. Pozostałe parametry (rozwarty kąt Hisa czy obecność fałdu przełyku w okolicy wpustu) często obserwujemy u zupełnie zdrowych niemowląt, podobnie jak epizody zarzucania treści w czasie badania. Ważna jest natomiast informacja na temat opóźnionego opróżniania żołądka, co jest dość często obserwowanym zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego u niemowląt lub może być objawem wady przewodu pokarmowego. W przypadku podejrzenia wady badaniem weryfikującym rozpoznanie jest badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. W Pani zawarta jest informacja na temat skrócenia do 15mm, ale nie bardzo rozumiem czego ona dotyczy. A zatem w podsumowaniu: do wyniku badania usg w kierunku refluksu u niemowlęcia podchodzimy bardzo ostrożnie i analizujemy wynik wyłącznie w doniesieniu do stanu klinicznego dziecka z uwzględnieniem objawów patologicznego refluksu. Wszystkie niepokojące objawy wymagają weryfikacji w oparciu o wymienione powyżej badania diagnostyczne.