Czy dziecko doznało urazu?

Witam 07 sierpnia 2020,tj w piątek mojego śpiącego 2 miesięcznego synka pociągnął mocno i gwałtownie w dół jego starszy kuzyn, chcąc ściągnąć go z poduszki. Synek tylko się przebudził, bez płaczu i zasnął dalej spokojnie. Od tego czasu zaczął ulewać prawie po każdym karmieniu butelka, stal się bardziej ruchliwy, macha chaotycznie nóżkami i rączkami, bywa też częściej rozdrażniony.. Ale uśmiecha się normalnie, próbuje gaworzyć. Mam wrażenie że niechętniej trzyma główkę sam, tzn wcześniej na rękach chwilkę sam utrzymywał a teraz nie garnie się do tego, plus wydaje mi się że z lewej strony głowy zrobił mu się jakby guzek, wzniesienie a nie uderzył w nic na pewno. Czy przy takim gwałtownym pociągnięciu mogło dojść do uderzenia mózgu o ściany czaski i powstania jakiegoś krwiaka? Dziękuję z góry za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić opisaną przez Panią sytuację, ponieważ nie wspomina Pani, czy dziecko spadło skądś, a jeżeli tak, to z jakiej wysokości. Ocena urazów w przypadku niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudna, niemniej zawsze podstawą w takiej sytuacji jest obserwacja. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-dziecka-na-tyl-glowki-a-ryzyko-krwiaka-lub-padaczki oraz pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenie-glowki-2-miesiecznego-dziecka.

Z pewnością niepokojące jest to, iż Pani zdaniem dziecko zaczęło ulewać bezpośrednio po zaistniałej sytuacji oraz to, że pojawił się guz. Już tylko te symptomy są wskazaniem do kontroli – proszę niezwłocznie zgłosić się do pediatry, który po obejrzeniu dziecka, podejmie decyzję o dalszej diagnostyce np. w postaci wykonania badań obrazowych głowy niemowlęcia.

Odsyłam do artykułu i zachęcam do wnikliwej lektury: https://parenting.pl/urazy-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.