Dlaczego 2-miesięczne dziecko nie chce spać i histerycznie płacze?

Witam. Przyjmujemy debridat na ulewanie oraz zagęszczamy mleko. Synek ma dwa miesiące. Od urodzenia trzeba codziennie odciągać nosek ponieważ ciagle charczy i znajduje się w nim lepka maź czasem z mlekiem. Nie ulewa mu się ale słychać jak połyka wracając treść. Śpi bardzo niespokojnie. Często macha rączkami przez sen. Ma też czasem drganie raczki i nóżek które po złapaniu ustępuje. Od około 2/3 tyg nie może zasnąć w ogóle w dzień. Przy każdej próbie zaśnięcia zaczyna bardzo się wiercić i histerycznie płacze. Nie da się go uspokoić do póki nie zaśnie sam. W nocy nie ma takiego problemu. Przy tym się bardzo napina. Przybiera na wadze prawidłowo. 10/10pkt poród odbył się drogami natury. Konsultowaliśmy się już u dwóch pediatrów. Każdy twierdzi, że dziecko jest zdrowe. Nie mam już siły na taki płacz. Nic nie pomaga. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno zalegająca wydzielina w nosie, jak i opisane dolegliwości mogą wskazywać na refluks lub alergię pokarmową.

Sugerowałabym rozpoczęcie diagnostyki od konsultacji z gastroenterologiem – zazwyczaj refluks niemowlęcy podyktowany jest fizjologią i ustępuje z czasem. Mimo to w przypadku tak silnych dolegliwości konieczne jest zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie leczenia. W wielu przypadkach wystarcza odpowiednia mieszanka mlekozastępcza, niekiedy jednak potrzebne są leki. Proszę zapoznać się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-refluksu-u-niemowlat.

Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ cofająca się treść pokarmowa może podrażniać przełyk, a nawet gardło niemowlęcia, powodując szereg problemów w postaci zapalenia przełyku czy zapalenia oskrzeli i wielu innych.

W dalszej kolejności, jeśli gastroenterolog uzna to za słuszne, można rozważyć wizytę u alergologa bądź zmianę mleka modyfikowanego na inne.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.