Czy to możliwe, że dziecko choruje na refluks?

Witam Moja 2mieasieczna corka charczy czesto podczas spania na plecach. Gdy zmienimy pozycje na brzuszek. Wszystko wraca do normy charczenia nie slyxhac. Czym to moze byc spowodowane boje sieno zapalenie oskrzeli płuc dodam ze jesteśmy na nowym mleku od 2dni bebilon pepti. Bo Pani doktor stwierdziła ze te charczenia to refluks wewnatrz.. Czy to możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam, refluks występuje u 50% dzieci między 2 a 8 miesiącem życia i spowodowany jest tym, że dolny zwieracz przełyku lub mięśnie wypustowej części żołądka są jeszcze nie w pełni wykształcone. W konsekwencji pokarm cofa się do przełyku lub nawet jamy ustnej. Jednym z symptomów refluksu jest ulewanie pokarmu. Najczęściej przypadłość ta ustępuje samoistnie z biegiem czasu. Więcej informacji o refluksie u niemowląt w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci. Inną przyczyną „pochrapywania” faktycznie mogą być infekcje dróg oddechowych, ale zazwyczaj towarzyszą im inne dolegliwości. Zapalenie oskrzeli jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć pediatra przy standardowym badaniu, z kolei ewentualny katar – zaleganie wydzieliny utrudniającej dziecku oddychanie – może Pani sama zaobserwować. Wówczas należy pamiętać o usuwaniu wydzieliny. Możliwą przyczyną charczenia jest też wiotkość krtani, która jest stanem fizjologicznym i nie powinna budzić obaw. Odsyłam również do wskazówek naszych ekspertów, mogą okazać się pomocne przy diagnozie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-wiotkosc-krtani-u-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.