Czy jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się chore?

Witam. Chciałabym zapytać ponieważ, mam 36 lat i partner mój 41 znamy się od 3 lat. Mieszkamy razem i planujemy dziecko w pszyszlym roku. Chcemy być rodzicami. Niestety mam też wątpliwości co do tego, ponieważ mam 36 lat a to już dość późny wiek do zajścia. Boje się że będzie ciężko Chciałabym też żeby urodziło się zdrowe. Mój chłopak leczy się psychiatrycznie i ja też. Mam depresje z stanami napadów histerii są takie dni gdzie funkcjonuje b. dobrze a są dni gdzie się nic niechce i jest spadek nastroju a chłopak ma problem z pracą, i zaburzenia osobowości często czuje smutek w srodku, ogólnie nie umie się za bardzo odnaleźć zawodowo. Czasem ma prace a czasem jej nie ma. Mamy wiele wspólnych cech pozytywnych. Dogadujemy się i chcemy mieć rodzinę. Dobrze się ze sobą czujemy. Z tym że on zażywa leki i ja też. Czy to jest jakaś przeszkoda z zdrowym rozwoju dziecka ? Czy nasze problemy psychiczne w rozwoju płodu się ingerują? Czy substancje które zażywamy mogą wpływać na płód. Wiadomo też będę różnie się czuć w ciąży. Nie każda ciąża też jest łatwa. Wiem też że Napewno będzie ciężko się odnaleźć po porodzie kiedy cała uwaga będzie skupiona na dziecku. A nie na sobie. Ale czy jest duże prawdopodobieństwo że dziecko urodzi się chore z aspergerem bądź autyzmem lub zespołem Dauna? Czy badania genetyczne obydwoch rodziców przed staraniem się o dziecko to wykarzą?
KOBIETA, 36 LAT 9 miesięcy temu

Szanowna Pani,

Rozumiem Pani obawy dotyczące zdrowia przyszłego dziecka, szczególnie w kontekście wieku oraz leczenia psychiatrycznego, które Pani i Pani partner przechodzicie.

Wiek i ryzyko komplikacji – Faktycznie, ciąża po 35. roku życia jest uważana za ciążę w późnym wieku rozrodczym i może wiązać się z nieco wyższym ryzykiem komplikacji zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednak wiele kobiet w Pani wieku rodzi zdrowe dzieci, a odpowiednia opieka medyczna i regularne wizyty u ginekologa mogą pomóc zminimalizować te ryzyka.

Zdrowie psychiczne i leki – Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i leczenie, ważne jest, aby przed planowaną ciążą skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz ginekologiem. Lekarz może ocenić, czy stosowane przez Panią i Pani partnera leki są bezpieczne w przypadku planowania ciąży i czy ewentualnie istnieje potrzeba ich zmiany lub dostosowania dawkowania.

Wpływ leków na rozwój płodu – Niektóre leki psychotropowe mogą mieć wpływ na rozwijający się płód, dlatego kluczowe jest wczesne i szczegółowe skonsultowanie tego aspektu z lekarzem, który zna historię leczenia zarówno Pani jak i Pani partnera.

Ryzyko chorób genetycznych – Co do ryzyka urodzenia dziecka z zaburzeniami takimi jak zespół Aspergera, autyzm czy zespół Downa, są to kwestie częściowo genetyczne, ale także wieloczynnikowe. W przypadku obaw dotyczących chorób genetycznych, możliwe jest przeprowadzenie badań genetycznych, które mogą dać więcej informacji o ryzyku. Warto porozmawiać o tej opcji z lekarzem genetykiem.

Wsparcie po porodzie – Rozumiem także Pani obawy związane z okresem po porodzie. Ważne jest, aby już teraz rozważyć, gdzie i od kogo można będzie uzyskać wsparcie – zarówno w zakresie opieki nad dzieckiem, jak i wsparcia emocjonalnego dla Pani i Pani partnera.

Planowanie rodziny to duże przedsięwzięcie, szczególnie w sytuacji, gdy istnieją dodatkowe wyzwania zdrowotne. Ważne jest, aby podejmować świadome i dobrze zaplanowane i wspierane fachowymi informacjami decyzje. Zachęcam do rozmów ze specjalistami, którzy mogą pomóc Państwu przygotować się jak najlepiej na przyjęcie nowego członka rodziny.

Z poważaniem, M Bakun