Dlaczego 9-miesięczne niemowlę nie może spać?

Witam. Mój 9 miesięczny synek od dwóch tygodni ma problem ze snem. W trakcie zasypiania prezy się, wykrzywią głowę w tył tworząc łuk i przy tym strasznie krzyczy. Jak położę się obok Niego lub próbuję uśpić Go na rączkach to jest spokojniejszy.Jak już zaśnie to na samym początku porusza delikatnie paluszkami u rąk i stóp. Czasami w trakcie snu wybudzi się z krzykiem i płaczem. Co to może być? Czy można coś zrobić żeby dziecko lepiej spało? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wielu rodziców doświadcza problemów z usypianiem swoich pociech, zwłaszcza takich malutkich. 9-miesięczne niemowlę nie potrafi mówić, więc nie jest w stanie nam wytłumaczyć, w czym tkwi problem.

A przyczyn może być naprawdę wiele. Ząbkowanie, zbyt wysoka temperatura, za dużo bodźców w ciągu dnia, problemy z brzuszkiem czy skok rozwojowy to tylko niektóre z nich. Wybudzać ze snu może także niewygodny materac, niezmieniona pieluszka lub zbyt ciepłe ubranie. Niektóre dzieci odczuwają również silną potrzebę bliskości, dlatego najchętniej spałyby tylko przy rodzicach.

Wybudzanie z krzykiem może natomiast wynikać z przemęczenia lub uczucia niepokoju związanego z nadmiarem bodźców. Wycieczka w nowe miejsce, odwiedziny znajomych czy hałas panujący w ciągu dnia mogą doprowadzić do tego, że dziecko będzie rozdrażnione i w efekcie sen będzie przerywany. Warto więc uporządkować dzienny rytm dnia maluszka, sprawdzać temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi oraz zadbać o wyciszenie przed snem. Pomocne mogą okazać się codzienne rytuały, śpiewanie kołysanek, ale także cisza i bliskość.

Szczegółowe informacje na temat problemów ze snem u niemowląt znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.