Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego niemowlę zasypia późno?

Witam! 5 miesięczne dziecko zasypia najwcześniej o północy i wstaje koło 9-10. Drzemki w ciągu dnia są 2-3 trwają średnio godzinę. Kąpiel jest około 18.Dziecko po niej zasypia na kolejna drzemkę i wybudza się chcąc się bawić. Co zrobić aby dziecko zasypialo wcześniej?
KOBIETA, 25 LAT 4 miesiące temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno powiedzieć, dlaczego niemowlę zasypia tak późno, ale najczęstszą przyczyną zazwyczaj są zbyt długie drzemki w ciągu dnia lub zbyt wiele bodźców i brak rutyny w codziennym rytmie dnia. W takim przypadku warto uważnie się przyjrzeć, jak wygląda każdy dzień – przede wszystkim zmniejszyć ilość bodźców już od wczesnego popołudnia. Mam tu na myśli wszystkie ekrany (telewizor itd.), muzykę, światło oraz zabawki grające (interaktywne). To może powodować nadmierne pobudzenia dziecka.

Ponadto warto zastanowić się nad przeorganizowaniem porządku dnia – przesunąć godzinę wieczornego zasypiania (np. na 20). Jeżeli dziecko zaśnie później i nie będzie miało pobudki na zabawę w środku nocy, to prawdopodobnie obudzi się wcześnie rano i tym sposobem przesuną się drzemki (być może ostatnia drzemka w ciągu dnia jest zbyt późno).

Więcej na temat snu dziecka w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/6-podstawowych-bledow-popelnianych-przez-rodzicow-probujacych-uspic-malucha oraz https://parenting.pl/zasypianie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy