Dlaczego niemowlę zasypia późno?

Witam! 5 miesięczne dziecko zasypia najwcześniej o północy i wstaje koło 9-10. Drzemki w ciągu dnia są 2-3 trwają średnio godzinę. Kąpiel jest około 18.Dziecko po niej zasypia na kolejna drzemkę i wybudza się chcąc się bawić. Co zrobić aby dziecko zasypialo wcześniej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, dlaczego niemowlę zasypia tak późno, ale najczęstszą przyczyną zazwyczaj są zbyt długie drzemki w ciągu dnia lub zbyt wiele bodźców i brak rutyny w codziennym rytmie dnia. W takim przypadku warto uważnie się przyjrzeć, jak wygląda każdy dzień – przede wszystkim zmniejszyć ilość bodźców już od wczesnego popołudnia. Mam tu na myśli wszystkie ekrany (telewizor itd.), muzykę, światło oraz zabawki grające (interaktywne). To może powodować nadmierne pobudzenia dziecka.

Ponadto warto zastanowić się nad przeorganizowaniem porządku dnia – przesunąć godzinę wieczornego zasypiania (np. na 20). Jeżeli dziecko zaśnie później i nie będzie miało pobudki na zabawę w środku nocy, to prawdopodobnie obudzi się wcześnie rano i tym sposobem przesuną się drzemki (być może ostatnia drzemka w ciągu dnia jest zbyt późno).

Więcej na temat snu dziecka w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/6-podstawowych-bledow-popelnianych-przez-rodzicow-probujacych-uspic-malucha oraz https://parenting.pl/zasypianie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.