Dlaczego niemowlę nie chce spać w dzień?

Witam. Moja 4 miesieczna corka od urodzenia na problem z drzemkami. Spi raz na tydzien jak nie rzadziej. Od jakis 5 dni nie potrafie jej uspac w dzien ( pol godziny kolysania w trakcie ktorego przebudzi sie lub jak ja odkladam to od razu otwiera oczy i placze). Wieczorami jest ta sama sytuacja. Ostatnio zasypia o 22 lub 23 Noce prawie przesypia cale, jedna pobudka na mleko i idzie dalej spac. Budzi sie o 7 i tak nie spi caly dzien. Widze ze jest zmeczona ziewa i przeciera oczy. Nie wiem jak z tym sobie poradzic. Czy to jakis skok rozwojowy czy moze zabkuje. Prosze o radr

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niemowlę, które ma 3 lub 4 miesiące powinno mieć 3-4 drzemki w ciągu dnia, które łącznie powinny trwać 3-4 godziny. Choć jest to tylko teoria, bo każde dziecko jest inne i może mieć różne zapotrzebowanie, to faktem jest, że tak maleńkie dziecko potrzebuje drzemek w ciągu dnia i odpowiedniej ilości snu, która wpływa na jego rozwój i samopoczucie.

Sama Pani zauważyła, że dziecko jest zmęczone, ziewa i trze oczy, co świadczy, że chce spać. Z jakichś przyczyn jest to jednak dla niego utrudnione. Być może przyczyną jest zbyt duża ilość bodźców w ciągu dnia. Córka może być rozproszona i temu nie może zasnąć. Dobrze by było przewietrzyć pokój przed spaniem i zaciągnąć zasłony. Przydatny może być szum i otulacz, który sprawi, że dziecko poczuje się bezpiecznie.

Tuż po ukołysaniu nie warto od razu odkładać maluszka. Sen jest jeszcze płytki i każdy ruch może go wybudzić, dlatego lepiej odczekać 20-30 minut i dopiero próbować go odłożyć.

Przyczyną może być oczywiście również ząbkowanie czy skok rozwojowy – wówczas niechęć do spania powinna minąć.

Więcej o śnie niemowlęcia przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sen-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.