Dlaczego niemowlę tak mało sypia?

Witam, moja 13 miesięczna córeczka ma problem ze spaniem. Od zawsze mało spała, często sie budziła. Od samego początku płakała przez sen jakby jej sie cos śniło. Budziła sie co 2 godziny, pózniej co godzine a od 6 miesiąca co pół godziny a nawet co pare minut. Odkąd skończyła roczek problem się jeszcze pogłębił. Nie śpimy całymi nocami. Widać że ona bardzo chce zasnąć ale nie potrafi. Obraca sie na boczek chwile leży i zaczyna płakać bo nie może zasnąć. Czasem uda jej sie na 5-10 min i znów budzi się z płaczem. Nie chce sie bawic, chce bardzo spać ale nie może. Przez dzień tez prawie nie sypia. Tylko raz śpi godzinkę. Gdzie możemy się z nią udać? Do neurologa dziecięcego? Czy do czasu wizyty u specjalisty możemy podać jej przed snem odrobine neospasminy? Czy nie zaszkodzimy jej tym?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z pediatrą – on oceni konieczność zastosowania leku uspokajającego oraz, jeśli uzna to za stosowne, dobierze odpowiedni farmaceutyk oraz jego dawkę. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/leki-uspokajajace-dla-dzieci.

W przypadku gdy dziecko ma problemy z zasypianiem lub wątpliwości budzi jakość jego snu, to faktycznie warto skonsultować się z neurologiem, ale także psychologiem dziecięcym, do czego Panią zachęcam. Proszę także zwrócić uwagę na rytm dnia dziecka – opisane przez Panią problemy mogą wskazywać na przebodźcowanie malucha skutkujące utrudnionym zasypianiem.

Przebodźcowanie oznacza zbyt dużą ilość bodźców, zwłaszcza w drugiej części dnia i mam tu na myśli np. wpatrywanie się dziecka w ekrany (bajki, piosenki itd.), rozbudzające, intensywne zabawy, zbyt mocno angażujące mózg dziecka przed snem, stresujące przeżycia (być może żłobek) itd. Dzieci lubią rutynę, a jej brak również może powodować kłopoty ze snem. Jeżeli dotychczas nie zrobiła Pani tego, to warto wprowadzić „reżim” dotyczący planu dnia – mam tu na myśli zarówno godziny posiłków, jak i zabawy czy wyjść z domu itd. By zmniejszyć problemy dziecka z zasypianiem, warto już od wczesnego popołudnia zadbać o wyciszenie dziecka. Więcej w tym artykule: https://parenting.pl/gdy-niemowle-nie-chce-spac.

Może Pani także skonsultować się z ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu zaburzeń snu u dzieci – specjalista przeanalizuje nie tylko sen Pani córki, ale także harmonogram dnia, by spróbować ustalić przyczynę problemu.

Być może przydatny będzie także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ile-powinien-spac-niemowlak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.