Dlaczego moje dziecko w nocy płacze?

Synek 19 miesięcy. Nigdy nie przespał nocy. Od ok 3 budzi się w nocy co godzinę dwie lub na kilka godzin przerwy. Płaczę w nocy. Ibum nie pomaga. To nie ząbki. Higiena snu rytuały przed snem zachowane. Codzienne spacery. W dzień wesoły z apetytem w nocy istny dramat. Krzyk płacz niby chce zasnąć ale nie może. Gdzie szukać pomocy. Neurolog i pediatra mówią że taki typ i wyrośnie.
KOBIETA, 37 LAT 8 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

w przypadku 19-miesięcznego dziecka, które ma problemy ze snem, istnieje kilka możliwych przyczyn, które warto rozważyć, szczególnie jeśli pediatra i neurolog wykluczyli typowo medyczne powody.

Warto rozważyć kilka dodatkowych opcji, w celu uzyskania rozwiązania tego problemu. A mianowicie, można udać się do psychologa dziecięcego, który może pomóc w ocenie ewentualnych problemów emocjonalnych lub behawioralnych, które mogą wpływać na sen. Obecnie są także takie osoby, które zajmują się fachowo oceną wzorców snu. Może trzeba poszukać kontaktu, aby uzyskać szczegółowe zalecenia. Warto również szukać wsparcia i informacji w grupach rodziców z podobnymi doświadczeniami. Czasami wymiana doświadczeń i porad może przynieść nowe pomysły i rozwiązania. Jeśli problemy ze snem będą się utrzymywać, to konieczna będzie dalsza współpraca z lekarzami i specjalistami, aby znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Pani dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-rad-jak-uspokoic-placzace-dziecko

https://portal.abczdrowie.pl/placz-niemowlecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego dziecko budzi się w nocy i płacze?

6,5 letnia córka budzi sie w nocy i sie boi---placze nie umie pozniej zasnąc---niczym jej nie straszymy, nie oglada złych bajek---ja jak bylam mala---tez dlugo w nocy nie spalam tez sie budzilam i plakalam--czy moze to byc genetyczne---czy moje dziecko , moze miec cos z nerwami---prosze o pomoc?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam,
nie sądzę aby to zjawisko było genetyczne, jest raczej rozwojowe. Oznacza to, Iż większość dzieci w tym wieku boi się różnych wyimaginowanych rzeczy. Jest to też okres kształtowania się wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego. Pewne informacje z punktu wiedzenia osoby dorosłej nie są straszne a dziecko je przeżywa w nocy, wieczorem... kiedy jest same...Porozmawiałabym z corka o tym czego się boi, jeśli nie we czego poprosiłąbym zęby narysowała wszystkie rzeczy ktorych sie boi. Potem mogłaby Pani o tym porozmawiać a strachy...najzwyczajniej w świecie spalić :)
Jeśli boi się wyimaginowanych rzeczy...dajemy jej narzedzia do walki. Moj syn zawsze śpi z magicznym laserem i magiczną niewidzialną kołderką i czasami ze mną :)
Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko przed zaśnięciem bardzo płacze?

Witam! Mam problem z moim 10-tygodniowym synkiem. Synek w ciągu dnia ma bardzo duży problem z zaśnięciem. Otóż gdy robi się zmęczony i chce spać, zaczyna bardzo mocno płakać. Niekiedy udaje mi się wcześniej uspokoić synka, np. suszarką, ale niestety zdarza się bardzo często, że synek płacze aż 10 minut nagle i przeraźliwie. Często ma przy tym już zamknięte oczy i po tym zasypia ze zmęczenia. Nie ma reguły czy płacze na rękach, w łóżeczku, czy w wózku. Sytuacja ta ma miejsce tylko w dzień. Na noc i w nocy synek zasypia bez problemów. Dodam jeszcze, że jak już mu się uda zasnąć w dzień, to budzi się po 15 minutach bardzo zmęczony i zaczyna się to samo. Synek był badany przez pediatrę i nie stwierdzono, żeby płacz ten miał podłoże zdrowotne. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, co robić!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Płacz przed zaśnięciem to problem u wielu niemowląt/dzieci.
Część z nich może być związana z przyczynami, które mogą zostać wykryte lub zasugerowane podczas badania dziecka przez pediatrę, w pozostałych przypadkach rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a przyczyna wydaje się być nieuchwytna.
Sen jest bardzo ważny, a szczególnie niemowlęta, które w pierwszym tygodniu życia mogą przesypiać aż 23 godziny w ciągu doby. Sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Prawidłowy sen zapewnia dziecku odpowiednią ilość energii do poznawania "nowego" dla nich świata. Maluszki, które mają kłopoty z zaśnięciem są zmęczone i często swoje zmęczenie wyrażają płaczem i zasypiają dopiero gdy są skrajnie wykończone. Taki stan rzeczy często niepokoi rodziców.
Istnieje wiele technik, które mają na celu naukę jak postępować w danych sytuacjach. Należałoby się zapoznać z nimi i wybrać tą, która będzie dla Pani najodpowiedniejsza.
 Pierwszą technika polega na zostawianiu płaczącego dziecka i pozwalaniu mu na samodzielne zaśnięcie. Część rodziców nie lubi tej techniki, ze względu na to, że nie mogą słuchać jak dziecko płacze. Wtedy zaleca się nie zaglądanie do dziecka częściej niż co 10 minut, nie na dłużej niż 2 minuty i nie wyciąganie go z łóżeczka.
Skrajnie przeciwstawne poglądy głosi teoria 'wspólnego łóżka', która sugeruje wspólne zasypianie do czasu, kiedy dziecko nie poprosi o oddzielne łóżko.
Pośrednia wydaje się być technika opracowana przez angielską położną. Zakłada ona naukę samodzielnego zasypiania, ale przy wsparciu i zapewnianiu poczucia bezpieczeństwa ze strony rodziców. Polega na tym, żeby uspokajać płaczące niemowlę zanim położy się je do łóżeczka. Czasem należy powtarzać tą czynność kilkakrotnie lub częściej. Istotne jest też to, aby nie starać się ułatwić procesu zasypiania (np. smoczkiem).
Do szerszej lektury na temat tej techniki odsyłam do literatury Tracey Hogg.

Pozdrawiam serdecznie!

 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty