Dlaczego moje dziecko jest takie niespokojne podczas snu?

Witam. Mój problem jest tego typu ze mamy Synka Kacperka ma już 10 miesiecy i od urodzenia ma problemy ze spaniem bardzo często się wręcz rzuca przez sen, często popłakuje, wybudza się i siada lub od razu wstaje Noce sa dla nas BARDZO ciężkie razem z zona jestemy na wyczerpaniu psychicznym chodziliśmy do wielu FIZJOTERAPELTOW, RECHABILITANTOW oraz byliśmy pod opieka Neurologa jednak wszystko pokazalo ze jest b.dobrze dziecko rozwija się prawidlo i wręcz jest bardzo do przodu jak na swój obecny wiek. Ale tak jak napisałem jest bardzo aktywny podczas snu lecz i za dnia potrafi wyprowadzić z równowagi np. nie da się go ubrać, rozebrać lub przewinac mu pieluchę bo od razu zaczyna się drzeć i poplakiwac. Zasnie tylko i wyłącznie na rekach nie ma szans aby zasnol SAM w luzeczku lub gdzie indziej musi być usypiany na rekach. Prosimy o Pomocne rady.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zarówno fizjoterapeuci, jak i neurolog wykluczają jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka, to nie mają Państwo powodu do obaw. Rozumiem, że kłopoty ze snem dziecka są wyczerpujące dla młodych rodziców, ale niestety nie ma jednej recepty na przesypianie całych nocy przez dziecko.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/ile-powinien-spac-niemowlak.

Proszę pamiętać, że niespełna roczne dziecko bardzo intensywnie się rozwija – rozwój psychofizyczny jest dla niego ogromnym wyzwaniem. Nadmiar bodźców, nowe umiejętności – to wszystko sprawia, że dziecko (zwłaszcza w okresie kolejnych skoków rozwojowych) może być niespokojne i źle sypiać.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

I wreszcie warto pamiętać, że 10 miesięcy to niekoniecznie musi być dla dziecka czas, by przesypiać całe noce – niektóre dzieci wyjątkowo potrzebują bliskości matki (czy w ogóle rodzica), bo to daje im poczucie bezpieczeństwa. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie, być może będzie to pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziecko-nie-spi-w-nocy oraz

Proszę spróbować przeanalizować rytm dnia dziecka – być może bodźce w postaci telewizji itd., a także brak rutyny czy za mała ilość drzemek w ciągu dnia przekładają się na zaburzony sen w nocy i ogólny niepokój.

Więcej informacji w tej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-powody-przez-ktore-twoje-dziecko-nie-mozne-spokojnie-spac-w-nocy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.