Dlaczego mój syn jest niespokojny w nocy?

Dzień dobry. Od dwóch miesięcy mój syn jest w nocy nie spokojny, budzi się co godzinę i wygina sie do tyłu z ogromnym placzem. Czasami na chwilę zaśnie i znów się wybudza z placzem i wygina głowie do tyłu, gdy biorę go na ręce próbuje schodzić i jest nie do opanowania. Co może być przyczyną? 10 miesieczne niemowle

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Doskonale rozumiemy Pana niepokój związany z problemami ze snem u syna. Każdy rodzić chciałby, aby jego dziecko miało spokojny i zdrowy sen, gdyż tylko właściwy wypoczynek gwarantuje prawidłowy rozwój.

Należałoby wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest inne, ma inny charakter, temperament i uosobienie. Niektóre dzieci potrafią przesypiać całą noc, a niektóre mają bardzo delikatny sen i nie prześpią nawet połowy nocy bez pobudki.

Wiek, w którym jest Pana syn to kluczowy etap rozwoju. W tym czasie następuje skok rozwojowy, gdyż dziecko uczy się i poznaje nowe czynności w życiu codziennym. Dochodzą do tego często bodźce dźwiękowe i słuchowe, co może pośrednio obniżać, jakość snu, a także same problemy z zasypianiem.

W tym czasie występują również sny i koszmary senne. Pana dziecko mogłoby ich doświadczać, dlatego często może się wybudzać w nocy, nie dając się przy tym uspokoić.

Na pewno warto by było w tym czasie ograniczyć dostarczanie bodźców pod różnymi postaciami, jak na przykład zrezygnować z włączania telewizora, a także głośnych zabawek interaktywnych. Przydatne może okazać się również wietrzenie sypialni przed snem, a także utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności, żeby dziecku dobrze się spało.

Gdyby sytuacja cały czas się powtarzała, zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą. Lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka, może zdecydować o dalszym postępowaniu, czy modyfikacji w diecie dziecka.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/skoki-rozwojowe-u-niemowlat

https://parenting.pl/skoki-rozwojowe

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.