Dlaczego mam problemy z usypianiem dziecka?

Dzień Dobry.Chciałabym się o coś poradzić bo już nie mam sił. Moj syn ma zaraz 7 miesięcy. Od paru miesięcy mam z nim problem odnośnie snu a bardziej żeby go uspac. Trze oczy ziewa, jak próbuje go uspac czy bujaniem czy wspólnym położeniem się z nim nie da rady strasznie marudzi wyrywa się i ewidentnie mu się to nie podoba, bez problemu zasypia na spacerze i w samochodzie a w domu to jest koszmar dla niego i dla mnie. Nie wiem kogo mogłabym się zapytać o rade, pójść z nim do jakiegos specjalisty? Jestem chwilami bezradna bo nie wiem już co robić żeby zasnął bez marudzen i złości. Jak go nie uspie to jest w stanie nie spać, trzeć oczy ziewać cały dzień. Proszę o jakaś poradę. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jest wiele przyczyn, dla których Pani dziecko może mieć problemy z zasypianiem w domu. Ma ono obecnie 7 miesięcy i prawdopodobnie jest w trakcie jednego ze skoków rozwojowych. Zaczyna rozumieć pewne rzeczy, nabywa większej świadomości oraz umiejętności. Jest ciekawe świata i otaczającego je otoczenia. W takich momentach często dzieci mają poważne problemy z zasypianiem oraz snem. Są bardziej czujne, reagują lękowo i płaczą. Niejednokrotnie budzą się w nocy. Warto też zastanowić się nad tym, czy czas przygotowania do snu jest spędzony w odpowiedni sposób. Małe dzieci lubią rytuały, przewidywalność. Kolejne czynności wykonywane w tej samej sekwencji sprawiają, że czują się bezpieczne i łatwiej jest się im wyciszyć. Dlatego warto zadbać, aby już czas przed kąpielą był pełen wyraźnych sygnałów, co do kolejnych rzeczy, które będą miały miejsce (sprzątanie zabawek, kąpiel, posiłek, czytanie książki, czy śpiewanie kołysanek). Trzeba zadbać o to, by w domu było cicho, światło było przygaszone, co także sprzyja spokojnemu zasypianiu dziecka. Na pewno nie trzeba przed snem urządzać aktywnych zabaw czy oglądania telewizji (dzieci do 2-go roku życia nie powinny oglądać TV). Jeśli problemy pomimo zastosowania tych sugestii nie zmniejszą się, to warto porozmawiać o tym ze specjalistą. Obecnie są osoby, które zajmują się zawodowo łagodzeniem problemów ze snem u dzieci. Może należy zastosować jakieś techniki, które ułatwią spokojne zasypianie dziecku. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/5-problemow-ze-snem-o-ktorych-wstydzimy-sie-mowic

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.