Dlaczego dziecko ma mimowolne ruchy kończyn w nocy?

Witam moja córka ma 3latka jest energiczna i zdrową dziewczynka. Jednak zauważyłam że podczas snu cały czas Dryga jej a to rączka a to nóżka i tak często. Ogólnie często jej się coś śnij nawet czasami krzyczy w nocy i kopie ale chwilę to trwa i się uspakaja i zasypia dalej proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane z zaburzeniami snu u dziecka. Nie od dziś wiemy, że wypoczynek i spokojne fazy snu wpływają na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka.

Nie wspomniała Pani, czy występują u dziecka pewne choroby przewlekłe, a także, czy są przyjmowane na stałe jakieś leki, które mogłyby wpływać na stan snu.

Analizując dolegliwość, która wystąpiła u Pani dziecka, można by przypuszczać, że prawdopodobnie wystąpiły mioklonie przysenne, czyli najprościej mówiąc pewne mimowolne szarpnięcia ciała, pojawiające się podczas snu.

W większości wypadków nie powinny wskazywać na jakieś nieprawidłowości. Mogą być prawidłowym objawem występującym w danej fazie snu. Jednakże jeżeli będą pojawiać się częściej, o większym natężeniu, zalecona by była konsultacja z lekarzem pediatrą lub neurologiem dziecięcym.

Możliwe, że takie nagłe ruchy mięśni podczas snu wynikają ze wzmożonego napięcia mięśniowego.

Specjalista po zbadaniu dziecka może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki, chociażby o takie badanie, jak EEG głowy podczas snu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/eeg

https://portal.abczdrowie.pl/elektroencefalografia

https://portal.abczdrowie.pl/zryw-miokloniczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.