Czy zrywy mięśniowe mogą być spowodowane tymi lekami?

Witam. Od 5 miesięcy przyjmuję leki na depresję. Jest to escitalopram 10mg. Dwa miesiące temu dawka została zwiększona do 15mg. Jakiś czas temu mój chłopak zauważył, że w trakcie snu mam zrywy mięśniowe (mioklonie), trwają one przez całą noc z bardzo dużą częstotliwością. Jest to nawet kilka zrywów w ciągu 5 minut. Po zauważeniu tego problemu wróciłam do dawki 10mg escitalopramu lecz mioklonie nadal występują. Czasem czuje również delikatne prądy przechodzące przez całe ręce aż do dłoni. Czy mogą one być spowodowane lekami antydepresyjnymi? Czy mogą one powodować problemy neurologiczne? Z góry dziękuję za porady.

Opis może sugerować występowanie okresowych ruchów kończyn podczas snu (PLMS). Zaburzenie to polega na pojawianiu się mimowolnych ruchów trwających po kilka sekund, często gwałtownych jak szarpnięcia, kopniecia. Leki przeciwdepresyjne mogą wywołać lub nasilić występujące już ruchy kończyn. Ponieważ niedokrwistość, hiperglikemia i zaburzenia metaboliczne mogą prowadzić do wtórnej formy PLMS, konieczne jest wykonanie badań krwi.

Wskazana konsultacja neurologiczna. Dobrze by było gdyby Pani partner zarejestrował te ruchy na Pani telefonie, tak by lekarz mógł je obejrzeć.