Witam serdecznie,
Mioklonie hypnagogiczne należą do zaburzeń snu związanych z przejściem ze stanu czuwania do stanu snu. Zazwyczaj nie wymagają leczenia.
Jeśli problem jest uporczywy, to wskazana jest przede wszystkim diagnostyka różnicowa. Wykluczenie napadów padaczkowych jest możliwe po wykonaniu EEG. Obecnie przyjmowane leki mogą wpływać na zapis EEG, dlatego należy pamiętać o ich odstawieniu przed wykonaniem badania.
Najprawdopodobniej przyczyna jest związana z Pani aktualną sytuacją stresową, jednak należałoby również wykluczyć ewent. przyczynę organiczną i wykonać badanie CT mózgu.
Uważam również, że należy odstawić stopniowo lek uspokajający i nasenny - z kilku powodów.
Benzodiazepiny działają wyłącznie objawowo (rozluźniają mięśnie, działają nasennie). Jednak już po ok. 6 tygodniach pojawia się tolerancja i potrzeba zwiększania dawki w celu uzyskania dotychczasowego efektu, ponadto pojawiają się problemy z odstawieniem (m. in. nasilenie niepokoju, drażliwości, bezsenności, wzrost napięcia mięśniowego).
Ryzyko uzależnienia od benzodiazepin jest większe w przypadku leków krótko działających - takich jak lek, który Pani obecnie stosuje.
W tej sytuacji doradzałabym przeliczenie dawki alprazolamu na preparat benzodiazepiny o dłuższym okresie półtrwania (diazepam, klorazepat), a następnie - jego stopniowe odstawienie w ciągu ok. 3-4 tygodni. Stopniowe zmniejszenie dawki i zmiana na preparat długo działający zmniejszą nasilenie objawów odstawiennych.
Na temat uzależnienia i odstawiania leków piszę obszerniej w wątkach:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-objawy-uzaleznienie-od-benzodiazepin
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-i-uzaleznienie-od-nich
Ponadto, zażywanie leków uspokajajacych jest sporą przeszkodą w psychoterapii, duża część terapeutów nie kwalifkuje takich pacjentów do psychoterapii. Leki uspokajające pogarszają pamięć i koncentrację, co sprawia, że leczenie wymagające zaangażowania funkcji poznawczych jest mało efektywne.
Myślę, że jeśli przyczyną obecnych dolegliwości jest jedynie trudna, stresująca sytuacja oraz lęk przed zasypianiem, leczenie powinno opierać się przede wszystkim na psychoterapii oraz tzw. higienie snu. Na temat higieny snu może Pani przeczytać np. na łamach naszego portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu
Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.
Mioklonie (myoclonus), inaczej zrywania mięśniowe – ruchy mimowolne powstałe przez zmiany o różnym umiejscowieniu (rdzeń kręgowy, pień mózgu, kora mózgu i ośrodki podkorowe). Istotą zaburzeń są krótkotrwałe skurcze (szarpnięcia) pojedynczego mięśnia lub całych grup mięśniowych. Zrywy miokloniczne mogą być fizjologiczne lub mogą występować jako jeden z objawów choroby.
Zrywy mioklonicze fizjologiczne występują w okresie snu, szczególnie u dzieci i młodych dorosłych. Należy różnicować je z napadami padaczki. Dlatego warto jest wykonać EEG, aby stwierdzić czy nie dochodzi do napadu padaczkowego. W takim przypadku leczenie jest inne.
Benzodiazepiny, nawet jeśli przynoszą doraźną ulgę, nie są najlepszym wyborem jeśli chodzi o terapię. Mają duży potencjał uzależniający, już po 6 do 8 tygodniach może dojść do uzależnienia i rozwoju tolerancji. Dlatego można używać ich tylko przejściowo.
Warto pamiętać o higienie snu-trzeba chodzić spać regularnie, o stałych porach. Poza tym należy unikać czytania w łóżku czy oglądania telewizji. Przed snem można wypić rumianek. Ważna jest też psychoterapia. Psychoterapeuta pomoże poznać przyczynę lęku i poradzić sobie z nim oraz rozładować napięcie emocjonalne. W razie czego można uciec się też do farmakoterapii, nie trzeba jednak koniecznie używać benzodiazepin.
Może Pani zgłosić się do poradni zaburzeń snu jeśli ta istnieje w Pani mieści labo do lekarza psychiatry i do psychoterapeuty. Jeśli psychiatra lub neurolog są zdania, że warto wykonać EEG, w takim razie proszę je wykonać, żeby wykluczyć napad padaczki. W nerwicach ważna jest higiena snu i leczenie poprzez psychoterapię. Żadne leki nie dadzą bez tego optymalnego efektu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mioklonie są objawem zrywów padaczkowych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak odstawić tabletki uspokajające? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy zrywy mięśniowe mogą być spowodowane tymi lekami? – odpowiada Dr n. med. Wanda Laskowska-Studniarska
- Czy te zrywy w środku snu są normlane? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zrywy miokloniczne podczas dnia – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
- Jak długo można zażywać lek uspokajający z grupy benzodiazepin? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy od Clonazepamum można się uzależnić? – odpowiada Mgr Monika Wróbel
- Alpragen 25 mg czy uzależnia – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Zrywy miokloniczne po alkoholu – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Jaki są objawy uboczne na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI? – odpowiada Agnieszka Jamroży
artykuły
Zryw miokloniczny - co warto wiedzieć?
Zryw miokloniczny to odczuwalne szarpnięcie ciałem
Nerwica lękowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, życie z nerwicą lękową
Nerwica lękowa jest dość powszechnym problemem, kt
Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby
Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są