Dlaczego mam te ruchy kończyn?

Witam od jakiś 4 moj mąż zauważył u mnie w nocy podczas zasypiania i w ciągu snu szarpnięcia zrywy kończyn ręką albo nogą są to czasem lżejsze A raz silniejsze zrywy występują juz 4 dzien z kolei i pojawiają się tylko w czasie zasypiania i podczas snu czy to coś poważnego???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szarpnięcia i zrywy, o których Pani wspomina, określa się mianem mioklonii. Jeśli pojawiają się one sporadycznie, nie są zbyt silne i nie utrudniają normalnego funkcjonowania to nie wymagają żadnego leczenia. Bardzo często pojawiają się właśnie nocą i czasem są na tyle mocne, że potrafią wybudzać ze snu.

Skurcze te mogą występować z różnych przyczyn, ale przede wszystkim można je podzielić na fizjologiczne oraz patologiczne. Te pierwsze występują u zdrowych osób i nie stanowią powodu do niepokoju. Wówczas występują nieregularnie oraz nie powodują bólu czy dyskomfortu.

Mioklonie patologiczne mogą wskazywać na różne choroby układu nerwowego, między innymi epilepsję, infekcje wirusowe mózgu, udar albo guz mózgu. Inną przyczyną mogą być choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia metaboliczne, a także zatrucie lekami lub metalami ciężkimi.

Jeśli problem będzie się powtarzał warto więc skonsultować go z lekarzem.

Więcej informacji na temat tej dolegliwości znajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/mioklonie-gwaltowne-ruchy-podczas-snu-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.