Dlaczego mam te ruchy kończyn?

Witam od jakiś 4 moj mąż zauważył u mnie w nocy podczas zasypiania i w ciągu snu szarpnięcia zrywy kończyn ręką albo nogą są to czasem lżejsze A raz silniejsze zrywy występują juz 4 dzien z kolei i pojawiają się tylko w czasie zasypiania i podczas snu czy to coś poważnego???
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

szarpnięcia i zrywy, o których Pani wspomina, określa się mianem mioklonii. Jeśli pojawiają się one sporadycznie, nie są zbyt silne i nie utrudniają normalnego funkcjonowania to nie wymagają żadnego leczenia. Bardzo często pojawiają się właśnie nocą i czasem są na tyle mocne, że potrafią wybudzać ze snu.

Skurcze te mogą występować z różnych przyczyn, ale przede wszystkim można je podzielić na fizjologiczne oraz patologiczne. Te pierwsze występują u zdrowych osób i nie stanowią powodu do niepokoju. Wówczas występują nieregularnie oraz nie powodują bólu czy dyskomfortu.

Mioklonie patologiczne mogą wskazywać na różne choroby układu nerwowego, między innymi epilepsję, infekcje wirusowe mózgu, udar albo guz mózgu. Inną przyczyną mogą być choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia metaboliczne, a także zatrucie lekami lub metalami ciężkimi.

Jeśli problem będzie się powtarzał warto więc skonsultować go z lekarzem.

Więcej informacji na temat tej dolegliwości znajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/mioklonie-gwaltowne-ruchy-podczas-snu-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy