Co mogą znaczyć takie zrywy podczas snu?

Witam od pewnego momentu podczas snu mam zrywy -szarpniecia mioklonie moje pytanie jak długo mogą one się utrzymywać wystepowac ???

Szanowna Pani,

jeżeli opisywane przez Panią objawy pojawiają się podczas zasypiania, to są to najprawdopodobniej tak zwane "zrywania przysenne" (po angielsku "hypnic jerks"). Zrywania przysenne są zjawiskiem powszechnym (występują u około 70 procent osób w populacji ogólnej) i zazwyczaj nie są powiązane z żadną patologią w obrębie centralnego systemu nerwowego.

Częstość pojawiania się zrywań przysennych jest sprawą indywidualną i zależy od bardzo wielu czynników. Na pewno istotne znaczenie ma tutaj konsumpcja kofeiny i nikotyny. Nie należy również bagatelizować wpływu stresu (krótkotrwałego oraz przewlekłego), nadmiernego wysiłku fizycznego oraz niewystarczającej ilości i/lub jakości snu. Proszę zwrócić uwagę na konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie.

Jeśli objawy utrzymują się i bardzo Panią niepokoją, to warto poprosić o konsultację swojego lekarza rodzinnego lub (jeszcze lepiej) neurologa. Dopiero po osobistym zbadaniu Pani możliwe będzie postawienie ostatecznej diagnozy.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek