Dlaczego dziecko nagle się wybudza ze snu?

Witam co może być przyczyną nagłego krzyku i płaczu 7 miesiecznego dziecka podczas snu. Mój synek juz od jakiegoś czasu ma takie incydenty, śpi i w trakcie snu tak jakby piszczy (jakby mu się vos snilo) a po chwili budzi się ze strasznym krzykiem. Czy jest możliwe że ma jakieś koszmary?? Ma tak od mniej więcej ukończenia 4 miesiąca życia. Jest najedzony i ma sucho. Tylko podczas snu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lęki nocne należą do zaburzeń snu, które mogą pojawić się u dziecka między 6. miesiącem a 12. rokiem życia. Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca poznane, ale najczęściej mówi się o niedojrzałym systemie neurologicznym malucha, jako że epizody lęków nocnych wraz z wiekiem tracą na sile i stają się coraz rzadsze, by w pewnym momencie ustać zupełnie.

Oznacza to, że jeżeli wykluczyła Pani najpowszechniejsze przyczyny płaczu (głód, mokra pieluszka, przegrzanie czy zimno itd.), a dziecku nic nie dolega (mam tu na myśli np. ząbkowanie, ból brzucha, gorączkę itp.) to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

W razie gdyby ataki płaczu w nocy nasilały się, warto skonsultować się z pediatrą. Być może uzna za konieczną wizytę u neurologa.

Więcej informacji na temat snu niemowlęcia odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sen-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.