Dlaczego wybudzam się ze snu z lękiem?

Witam. Mam 29 lat i od pewnego czasu wybudzam się ze snu z lękiem. Dokładnie budzę w środku nocy przerażona z przyspieszoną akcja serca i mam wrażenie, że umarłam. Nie jestem w pełni świadoma, ale odczuwam śliny lek rozglądam się po pokoju i czekam aż się to skończy, nie mogę nic z tym zrobić. Po wszystkim zasypiam a rano zastanawiam się co się stało. Z tego powodu boję się zasypiam. Pomocy.

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który być może przepisałby leki poprawiające jakość snu. Twórca psychoanalizy Freud mawiał, że sen karmi się okruchami dnia poprzedniego a więc stres i lęk przeżywany w ciągu dnia daje o sobie często znać w stanie snu. Ciekawi mnie to, co się Pani śpi oraz czy są to koszmary. Nosimy często w sobie sporo napięcia, niepokoju oraz obaw których nie zawsze jesteśmy świadomi lub w pełni świadomi. Nieświadome treści znajdują swoje ujście w snach i często koszmary senne i niespokojny sen są sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym życiu psychicznym. Ciekawi mnie to, czy ostatnio dzieje się coś niedobrego w Pani życiu z czym mogłaby Pani powiązać swój niespokojny sen. Doradzam zadbanie o higienę snu w tym wietrzenie pomieszczenia przed snem, relaks w ciągu dnia a zwłaszcza przed pójściem spać; znalezienie optymalnych dla siebie form rozładowywania napięcia a jeśli to nie pomoże wizytę u psychiatry oraz psychologa psychoterapeuty. Spotkania z psychoterapeutą mogłyby stać się przestrzenią do próby dotarcia do tego, co Pani przeżywa na poziomie nieświadomym. Jeśli problem ten ma miejsce od nie dawna to być może minie samoistnie lub po wprowadzeniu drobnych zmian np. odstresowujące zajęcie przed spaniem. Mam nadzieję, że trudność ta wkrótce zostanie rozwiązana.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/