Jak zasnąć bez strachu? Lęki przed zaśnięciem

Od tygodnia bardzo boję się zasnąć. Kiedy kładę się do łóżka, moja wyobraźnia zaczyna działać, i wyobrażam sobie przerażające rzeczy, choć tego nie chcę. Kiedy już zasnę, śnią mi się koszmary i o 3 w nocy znowu pobudka. Nasłuchuję, myślę i nie mogę przestać. Zasypiam wtedy, kiedy robi się widno i słyszę ruch na ullicy, w domu. Jak pozbyć się takiego problemu? Zaznaczam, że kładę się regularnie spać, nie jem przed snem, w moim pokoju nie ma żadnych elektronicznych rzeczy. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Koszmary nocne należą do dość częstych zaburzeń snu. Okresowo występują u ok. 50% dorosłych, jeszcze częściej - u dzieci. Uważa się, że najczęstszą przyczyną koszmarów nocnych są urazy i konflikty psychiczne, przeżywany stres i trudności. Do ich powstawania może równiez prowadzić używanie środków psychoaktywnych, odstawienie alkoholu lub leków uspokajających.

Jeśli tego typu sytuacje stresowe mają miejsce w Twoim życiu, wskazane byłoby omówienie problemu z psychoterapeutą lub chociażby z bliską osobą. Proszę również nie odsypiać w ciągu dnia, drzemki na dłuższa metę mogą rozregulować rytm snu i czuwania i sprzyjać fragmentacji snu nocnego. Z tego względu wskazane jest również, aby nie zasypiać nad ranem, kiedy już się rozwidnia, lecz położyć się dopiero wieczorem o zwykłej porze. Przed snem dobrze jest wywietrzyć i schłodzić pomieszczenie.

Warto również systematycznie zacząć trenować relaksację. Proszę zacząć ćwiczyć w godzinach popołudniowych, tak aby po dojściu do wprawy stosować techniki przed snem. Relaksacja nie jest umiejętnością wrodzoną, należy ją systematycznie ćwiczyć i nie zniechęcać się początkowymi trudnościami. Do technik relasacyjnych należą metody wyobrażeniowe, oddechowe oraz relaksacji mięśniowej. Obecnie dostępnych jest wiele płyt zawierających odpowiednie instrukcje.

Mogę polecić np. informacje zawarte na stronie: relaksacja.pl oraz książkę z płytą CD ,,Trening autogeniczny" V. Albisetti. Jeśli wymienione techniki zawiodą, wskazana jest wizyta u psychiatry. Możliwe jest krótkotrwałe zastosowanie leków nasennych, aby przełamać ,,błędne koło" lęku przed zasypianiem. Proszę jednak pamiętać, że leki nasenne mają potencjał uzależniający i należy je stosować w ścisłej współpracy z lekarzem.

Z pozdrowieniami